O ülke de eşcinsel evliliklikleri onayladı

Avustralya’da, eşcinsel evliliğin yasal hale gelmesi hakkındaki referandumda, yüzde 61,6 oranında “evet” oyu çıktı. Halk sevinç gösterileri düzenlerken, tasarının kısa sürede yasalaşmasının beklendiği açıklandı.

Eşcinsel evliliğin yasal hale getirilmesini referandama götüren Avustralya’da sandığa gidenlerin yüzde 61,6’sı “evet” oyu kullandı.

12,7 MİLYON KİŞİ “EVET” DEDİ

Herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan ve katılımın yüzde 79,5 oranında olduğu açıklanan referandumda, sandığa giden yaklaşık 12,7 milyon Avustralyalı’nın 61,6’sı eşcinsel evlilikleri desteklediğini beyan etti.

SEVİNÇ GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Uzun süreli tartışmaların konusu olan eşcinsel evlilik meselesi için son olarak halka danışılmasına karar verilmişti. Refrandum sonucunun yüksek oranda evet çıkması üzerine halk sokaklara çıkıp sevinç gösterileri düzenledi.

NOEL’E KADAR YASALAŞACAK

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, eşcinsel evliliklere izin veren tasarıyı Noel’e kadar meclisten geçirip yasalaştırmak istediklerini açıkladı.
Gönüllük esasına dayalı olarak posta yoluyla yapılan referandum için bu kadar büyük bir katılım oranı yakalanmasının olağanüstü olduğu ve bunun eşcinsel evlilikler konusunun halk tarafından ne kadar önemsendiğini gösterdiği ifade ediliyor.

www.yenicag.info

943