Orta Asya`da demokratik açılım: "Türk dünyası dini cehaletten uzaklaşmalı" - Sabir Rüstemhanlı

“Fikirlerini ifade ettikleri için insanların tutuklanması kabuledilemez bir şey”

Sabir Rüstemhanlı

Bu sözleri YeniÇağ`a Özbekistan Cumhurbaşkanının blogerleri kabul ettikten sonra eleştirilerin serbest olmasını söylemesi ve Kazakistan Cumhurbaşkanının “insanların itiraz etme hukuku temin edilmeli” sözlerini değerlendiren Azerbaycan`ın Vatandaş ve Hemreylik Partisi (Vatandaş ve Dayanışma Partisi) başkanı Sabir Rüstemhanlı söyledi.

Sabir Rüstemhanlı Türk devletlerinin her zaman eleştiriye açık olduklarını söyledi:

“Antik devirlerden Türk devletleri eleştiriye açık olmuşlar. İster hakan olsun, ister sultan, fark etmez. Emri onlar verseler de, kadılar kanunu hep korumuşlar.

Nasrettin Hoca fıkralarına bakalım. O, Emir Timur`a ve karşılaştığı hükümdarlara her zaman sözünü söylemiş.

Türklerde töre her şeyden önde gelmiş. XIX yüzyılda demokratik devletler kuruldu. Sonra Azerbaycan Sovyetler tarafından işgal edildi ve komunist diktatörlüğü yaratıldı. Böyle olayılardan sonra bu adetler unutuldu.

Şimdi de Türk devletleri var. Onlar dünyanın büyük güçleri ile işbirliği yapmak istiyor. Türk devletleri hakkında dünyada negatif fikir oluşturulamaz. Açık konuşmak gerekirse, eleştirile ve sosyal medyada fikir bildirilebilir, fakat Türk devletlerinde hakk söyleyenler tutuklanıyorlar.

Buna göre de, Türk devletleri hakkında negatif fikirler oluşuyor. Türk dünyası dini cehaletten uzaklaşmalı ve sivil dünyaya yaklaşmalı.”

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

4 K