Özbekistan Dışişleri bakanı Afganistan hakkında: “Barıştan başka bir yol yok”

Özbekistan Dışişleri bakanı Abdulaziz Kamilov Özbekistan Ali Meclisi Senatosu`nun genel kurul toplantısında Afganistan`daki durum hakkında konuştu.

Bazı kesimlerin Afganistan`da savaşın devam ettiğini ve Kazakistan`ın orayla ilgili bazı projelerin olduğunu rahatsızlıkla karşıladığını dile getire Kamilov savaşın bir gün biteceğine eminliğini ifade etti:

“Bazı kesimler Afganistan`da savaşın devam ettiğini söylüyor ve bizim orayla ilgili projelerimizi rahatsızlıkla karşılıyorlar. Bu projeıer ülkenin geleceği içmin gerçekleştiriliyor. Bir gün Afganistan`da savaş bitecek ve barış olacak. Biz hükumet, muhalefet ve Taliban`la bir takım irtibat içerisindeyiz. Onlar 40 yıldır devam eden savaşdan bıkmış durumdalar. Sovyetler Afganistan`a girdiği zaman doğulan insanların şimdi 40-45 yaşları var. Onlar hayatları boyunca savaştan başka bir şey görmediler. Sadece kalaçnikov, savaş ve kan gördüler. Onlar tüm bunlardan yorulmuşlar ve tez zamanda barışın sağlanacağını düşünüyorum.”

Bakan, afganların uzun yıllardan beri savaşı sürdürdüklerini ve bunun bir günde sonlanmayacağını vurguladı:

“Barıştan başka bir yol yok. Var, o da yeniden savaş ve kan. Bugüne kadar ABD cumhurbaşkanımızın bu bölgedeki barışçıl siyasetini destekliyor. Cumhurbaşkanının siyasi tutumu sonucunda bölgede yeni bir siyasi durum oluşmuş.”

Agil Bekir