Özbekistan ile ticaret hacmi 5 milyar dolar seviyesine çıkarılmak isteniyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Özbekistan ile ticaret hacmini 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak istediklerini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Özbekistan’daki temasları kapsamında Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov ile görüştü.

Görüşme sırasında Pekcan, Özbekistan’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyleyerek, devlet başkanları düzeyindeki ilişkiler dahil iki ülke arasında kültürel, tarihi ve kardeşlik ilişkilerine dayanan bir stratejik iş birliğinin olduğunu vurguladı.

“Amacımız, iki tarafın da kazanacağı dengeli bir ticaret hacmidir”

Temmuz 2020’de iki ülke arasındaki ticari ilişkileri görüşme fırsatı bulduğunu hatırlatan Pekcan, bu ziyaret vesilesiyle de ilişkileri daha da geliştirme fırsatı bulacaklarını söyledi.

Özbekistan’a üst düzey bir heyetle geldiğini anlatan Pekcan, “Amacımız, karşılıklı ekonomik ilişkilerimizi ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ve dostluğa yakışan bir seviyeye getirmek. İki ülke arasında 2 milyar dolar seviyesinde dengeli bir ticaret hacmimiz var. Amacımız, bunu Cumhurbaşkanlarımızın da öngördüğü 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak ve iki tarafın da kazanacağı dengeli bir ticaret hacmidir” dedi.

Umurzakov: İlişkilerimizi yeni düzeye çıkaracağımıza inanıyorum

Sardor Umurzakov da Türk heyetini Özbekistan’da görmekten mutluluk duyduğunu söyleyerek, “Bu görüşmeler sonucunda iki ülkenin ekonomik ilişkilerini ele alarak, mevcut sorunlara çözüm bulacağımıza ve ilişkilerimizi yeni düzeye çıkaracağımıza inanıyorum” yorumunu yaptı.

Pekcan, ülkedeki temasları kapsamında Özbekistan-Türkiye Yuvarlak Masa Toplantısına katılacak, ayrıca Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Murodjon Azimov ile görüşecek.

www.yenicag.info

50