Pentagon: Türkiye`ye F-35 parçalarının teslimatı durduruldu

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemlerini satın almasına tepki olarak Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarına ait parçaların teslimatını askıya aldıklarını açıkladı.

Pentagon, Türkiye’nin F-35 programından çıkması halinde söz konusu savaş uçaklarının üretiminde bir aksama olmaması için gerekli tedbirlerin alındığını duyurdu. Parçaların üretimi için farklı ülkeleri değerlendirdiklerini belirtti.

Pentagon sözcüsü, “Türkiye’nin S-400 sisteminin teslimatından vazgeçmesi için kesin bir karar vermesini beklediğimiz süreçte, bu ülkenin F-35’lerin operasyonel yeteneklerinin oluşturulması ve teslimatı ile ilgili faaliyetleri askıya alındı. Türkiye ile bu önemli konuda diyaloğumuz devam ediyor”, dedi.

Türkiye’den konu ile ilgili bir açıklama henüz gelmedi.

ABD, Türkiye’nin Rus yapımı S-400’ler yerine Amerikan yapımı Patriot füzesavar sistemlerini almasını istiyor. Türkiye ise, fiyatı milyar dolarları bulan dünyanın en gelişmiş iki hava savunma sistemi olan Amerikan yapımı Patriot ve Rus yapımı S-400 arasında bir tercih yapmaktan çok iki sisteme de sahip olmak istiyor.

 

www.yenicag.info

874