PKK-Ermenistan iş birliği: Türkiye ve Azerbaycan`a karşı büyük plan - UZMAN YORUMU

Azerbaycanlı siyaset bilimci Elhan Şahinoğlu, terör örgütü PKK üyelerinin, Türkiye`nin saldırlarından korunmak için Azerbaycan`ın Ermensitan tarafından işgal olunmuş Dağlık Karabağ bölgesine yerleştiklerini belirtti.

Atlas Araştırmalar Merkezi Başkanı, Azerbaycanlı siyaset bilimci Elhan Şahinoğlu, işgalci Ermenistan tarafından terör örgütü PKK üyelerinin Azerbaycan`ın işgal olunmuş Dağlık Karabağ bölgesine yerleştirilmesinin nedeninin bölgede ayrılıkçı gücü artırmak isteği olduğunu ifade etti.

Şahinoğlu, Türkiye karşıtı ülkelerin buna sessiz kalacağının da altını çizdi.

“Yeni Çağ” muhabirine açıklamalarda bulunan Şahinoğlu, “Türkiye ordusu ve hava kuvvetleri son yıllarda Irak ve Suriye`de saklanan PKK`ya ölümcül darbeler indiriyor. Bu nedenle de teröristler saklanmaya yeni yerler arıyorlar. Bu yerlerden biri de işgal altındaki Azerbaycan topraklarıdır. PKK, bu yer değişiminin kendilerini Türk ordusunun saldırlarından koruyacağını düşünüyorlar. Ermenistan hakimiyeti de PKK`lı teröristleri bölgede ayrılıkçı gücünü atırmak için kullanıyor. PKK ile Ermeni terör örgütü ASALA arasında işbirliği uzun yıllardan beridir devam ediyor. Türkiye`ye karşı terör planlarında PKK`ya destek veren ülkeler, teröristlerin Karabağ ve etraf ilçelerde yerleşimini beğenecek. Bu nedenle de ululararası kuruluşlarda söz sahibi olan ülkelerden Ermenistan-PKK çiftine karşı adım atmayı beklemeye değmez” – ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

152