Putin, Esat`la Erdoğan`ı barıştırabilir mi? - UZMAN YORUMLUYOR

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Putin`le görüşmek üzere Soçi kentine gitti.

Sabir Askeroğlu

Günler öncesinden Rusya`nın Türkiye ile Suriye rejimini barıştırmak ve bir araya getirmek yönünde çalışmalar sürdürdüğü söylentileri yayılmıştı. Soçi`de Suriye konusunun masaya yatırılacağı Erdoğan-Putin görüşmesini ve Rusya`nın Türkiye ile Suriye rejimini barıştırma ihtimalini Yenicag.ru`ya İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) Kıdemli uzmanı Sabir Askeroğlu yorumladı.

Askeroğlu`nun sözlerine göre, Moskova, Esat rejimi ile Ankara`yı bir araya getirerek görüşme sürecini başlatmak istiyor:

“Barış Pınarı harekâtının başlamasıyla Suriye sahasındaki bazı aktörlerin ilişkilerinde değişiklikler meydana gelmiştir. Bu süreçte Rusya PYD-Esat rejimi arasında diyalogu sağladığı gibi arabulucu rolü üstlenmek istemektedir.

Şam Yönetimiyle yakın ilişki içerisinde olan Moskova, Esat rejimi ile Ankara’yı bir araya getirerek görüşme sürecini başlatmak istiyor. Fakat Rusya’nın bu beklentisi uzak ihtimal olarak görülmektedir. Birincisi, farklı cephelerde yer alan aktörlerin arasını düzeltmek için her iki tarafından buna rıza göstermesi gerekir. Bu süreç ne tek bir aktörün isteğiyle olur ne de arabulucu rol üstlenmek isteyen aktörün beklentileriyle.

Arabulucu rol üstlenmek isteyen aktör sadece niyetini ve destek vermek istediğini dile getirir. Rusya’nın yaptığı da budur. İkincisi ise, Rusya’nın bu önerisi Türkiye’nin çıkarına terstir. Türkiye Esat rejimiyle görüşmeye başlaması ilk başta zayıflık göstergesi olarak görünecektir. Bu Türkiye’nin prestijine zarar verir. Bunun yanında Suriye’deki gelişmelerde üstün pozisyonda iken, Esat rejimiyle görüşme Türkiye’ye pozisyon kaybettirecektir. Kaldı ki Esat rejiminin Türkiye’den istediği ve isteyeceği de açıktır: Türkiye’nin Suriye’deki terörle mücadelesinde ve kendi güvenliğinden vazgeçerek elde ettiği kazanımlarından vazgeçmesidir. Bu Ankara bu durumu kabul edilmeyecektir.”

Kafkas Ömerov

www.yenicag.info

1.2 K