Riyad’dan Irak’a 100 milyar dolarlık siyasi yatırım

Suudi Arabistan, Irak’ta 100 milyar dolarlık yatırım yaparak, şehirleri yeniden inşaa edecek. Yatırımın Sünni nüfusun Bağdat’a bağlılığı için önemli olduğu yorumları yapılıyor….

Topraklarının büyük bir bölümü terör örgütleri tarafından gaspedilen Irak’taki İran varlığı için Suudi Arabistan yönetimi harekete geçiyor. Konu ile ilgili yürütülen sıkı diplomasinin arkasında ise yeni veliaht Muhammed bin Selman var. Selman kısa süre önce Irak ile temas için Irak’taki Şii ‘Sadr’ hareketi lideri Sadr ile görüştü. İddiaya göre prens Selman kurulacak ilişkiler ve İran’ı bölgeden çıkarmak adına Irak’ın imarını üstlenmeye hazır. Bunun için ise 100 milyar dolar harcayacak…

The Guardian gazetesinin haberine göre, Suudi Arabistan, Irak’ın ABD işgali ve DEAŞ ile mücadele sürecinde zarar gören şehirlerinin yeniden inşasını üstlenirken, Irak’ın da Arap dünyasına geri dönüşünü destekleyecek.

YENİDEN İNŞAA

Şehirlerin yeniden inşasının yaklaşık 100 milyar doları bulacağı belirtiliyor. İki tarafın hedefleri arasında Irak üzerindeki İran nüfuzunu geriletmek de bulunuyor. Suudi Arabistan’ın ittifak çerçevesinde yaklaşık 100 milyar dolarlık bir yatırımı Irak’a yapması planlanıyor. İki ülke arasındaki ilişkiler Arap milliyeçisi Şii dini adamı Mukteda Sadr’ın Cidde ziyareti sonrası ivme kazanmıştı. Taraflar arasında, ekonomi koordinasyon konseyi kurulurken, 27 yıldır kapalı olan Arar sınır kapısı açılmış ve Suudi Arabistan, Şiilerin Irak’taki kutsal şehri Necef’te bir konsolosluk açma planını duyurmuştu.

DEV YATIRIM

Irak’ta Sünni nüfus ağırlıklı şehirler Musul, Felluce, Ramadi ve Tikrit, ABD işgali ve DEAŞ ile mücadelede ağır hasar gördü. Suudi Arabistan’ın son bir yıldır Irak’a bu şehirlerin yeniden inşası için yatırım teklifinde bulunduğu biliniyor. Habere göre iki taraf arasında altı aydır devam eden görüşmeler kapsamında Sünni şehirlerin Riyad tarafından yeniden inşa edilmesi fikri kabul kazandı.

SÜNNİ NÜFUSUN BAĞLILIĞI İÇİN ÖNEMLİ

Özellikle 2018’in ilk aylarında Irak’ta yapılacak seçimler öncesinde böyle bir hamlenin, ülkedeki Sünni nüfusun Bağdat’a bağlılığını yeniden sağlamak için önemli olduğu değerlendiriliyor.

YATIRIMIN EN ÖNEMLİ HEDEFİ İRAN

Başta Musul olmak üzere Sünni ağırlıklı nüfusa sahip şehirlerin imarı için 100 milyar dolarlık bir yatırımın gerektiği belirtiliyor. Riyad’ta üst düzey isimlerin şehirlerin yeniden inşasında özellikle İran nüfuzunun geriletilmesi açısından önemli fırsatlar gördüğü de biliniyor. Irak Meclisi Dış İlişkiler Komisyon Başkanı İhsan el Şameri de “Ülkenin yeniden inşasını sağlayacak mali destek bir iyi niyet ve ekonomik olarak zor bir dönemden geçen Iraklılarla dayanışma göstergesi olacak” değerlendirmesinde bulunuyor.

Suudi Arabistan ve Irak’tan üst düzey yetkililer, görüşmeler çerçevesinde İran’ın Bağdat üzerindeki etkisini azaltmak ve mezhepçi politikalarının önüne geçmek için de anlaştılar. Bu çerçevede Riyad yönetimi, Irak’ın tekrardan Arap dünyasında etkin rol almasının önünü açmak için çalışacak.

ÖNEMLİ FİGÜR: SADR

Bu çerçevede Mukteda Sadr’ın etkin rol oynaması bekleniyor. Suudi Arabistan eski devlet bakanı Saad el-Cabri, Sadr’ın ziyaretini “Irak’ın Arap dünyasına geri dönmesi için önemli bir adımdı” yorumunda bulunurken, “İran’ın Irak’ı domine etmesinin ve mezhepçi politikalarının yayılmasının engellenmesi lazım. Riyad ve Bağdat arasında artacak işbirliği, Irak’a bölgesel desteğin özellikle de Körfez bölgesinden artmasına sebep olacak.” değerlendirmesini yaptı. İhsan el Şameri ise “Irak-Suud ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldı” yorumunda bulunarak, “Irak Arap dünyasına geri dönmek istiyor ve buna açılan pencere Suudi Arabistan” ifadelerini kullandı.

Kaynak: timeturk

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.1 K