Rus uzman: Trump, o soruyu sorunca tam bir aptal gibiydi  

“İran, Devrim Muhafızları’nı finanse etmek için her zaman bir şekilde para bulacaktır.”

Amerika-Azerbaycan Gelişim Yardım Fonu’nun Baş Uzmanı Aleksey Sinitsin, YeniÇağ Haber’e açıklamasında, ABD-İran ilişkilerini değerlendirdi.

Uzmana göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik politikasının sert biçimi hem ülke sınırları içinde, hem de Avrupa’da olumsuz algılanıyor:

“Bilgili İngiliz eliti (yönetim, toplumun seçkin kısmı) ve zengin Amerikan elitini bir birine karıştırmamalı. Filozof Francis Bacon, bir şeyi hızlıca bitirmenin en iyi yolunun beklemek olduğu söylerdi. Trump’ın bir türlü başaramadığı şey beklemek. O, 2 Ağustos’ta İran, Kuzey Kore ve Rusya’ya yönelik yaptırım belgesi imzaladı. Bu yaptırım kararı, 6 ay içinde İran politikasını güçsüzleştirmeyi öngörüyor. Stratejik belgenin oluşturulup Kongre’ye gönderilmesi için kalan süre ise sadece 3 ay. Ama zaten Trump, kimseye danışmadan İran’a yönelik politikayı kafasında kurmuş durumda.

MAQATE Genel Başkanı Yukiya Amano, İran’ın nükleer anlaşmasına tamamen uyduğunu belirtti. Ama, onu dinleyen kim? Trump, illa bunun tam tersini söylüyor. Trump, İran’ın ABD banklarında dondurulmuş paralarının nereye harcandığını sorunca tam bir aptal gibi görünüyordu. Soruyu kendisi şöyle cevapladı: Herhalde terrörün finanse edilmesine. Ne bu? Başkan değerlendirmesi mi? Trump İran’a bu denli saldırganlığıyla ne elde ediyor? Sadece Suudi Aranistan ve İsrail’in beğenisini alıyor. İşin ilginç yanı, İsrail de, Suudi Arabistan da İran’la direk karşı karşıya gelmekten kaçınıyor.

Hatta ABD-nin Avrupalı müttefikleri Trump’ın bu politikasından rahatsızlar. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, memnuniyetsizliğini birkaç kez dile getirdi. Bakan’a göre, ABD’nin tavrı Almanya ve diğer Avrupa ülkelerini Rusya ve Çin’le aynı noktada durmaya sürüklüyor.”

Nicat Hacıyev

www.yenicag.info

1.2 K