Rus uzmandan çarpıcı İdlib yorumu: Kontrol Esad'a geçebilir

“Suriye’deki çalışmalarda Rusya ve Türkiye arasında koordinasyon var, diğer bölgelere yönelik karşılıklı anlaşma mevcut”.

Rus siyaset bilimci, Orta Doğu uzmanı Mihail Çernov, Yeni Çağ Azerbaycan‘a yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusunda operasyon düzenlemeye hazırlanması konusunu değerlendirdi.

Çernov’a göre, Türkiye ve Rusya, aynı zamanda Beşşar Esad hükümeti arasında İdlib’le ilgili mutabakat elde edilebilir:

“ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabında Türkiye’yi müttefik ülke olarak önemine değindi. Onun sonrasında bu düşünceyle üst üste düşmeyen açıklamalar yapmasıysa başka bir konu.

Belli ki hem ABD’nin, hem de Türkiye’nin şuanki durumunda herhangi anlaşma uluslararası ilişkilere uygun biçimde belirsiz olacak.

Suriye’de ilgili tarafların olası askeri operasyonları hakkında ne diyebiliriz? Bu mantıkla Kürtlerin ABD’nin desteğiyle kontrol altında tuttuğu Suriye toprakları, aynı zamanda İdlib bölgesiyle ilgili müzakereler yapılıyor.

Suriye’deki çalışmalarda Rusya ve Türkiye arasında koordinasyon var, diğer bölgelere yönelik karşılıklı anlaşma mevcut.

Somut olarak İdlib konusuna değinirsek ben o bölgenin Beşşar Esad’ın kontrolüne verilebileceği ihtimalinin de mümkün olduğunu düşünüyorum. İç çekişmeler sonucu İdlib’in kontrolünü Rusya’da yasaklanmış Hatar Tahrir eş Şam örgütü ele geçirmiştir.

Bu bağlamda Ankara, Suriye’deki İslamcı yerleşim bölgelerinin sorumluluğunu Moskova ve Kürtlerin bağımsızlık şansını yok etmek istemeyen Şam’la paylaşmak istemeyecektir”.

www.yenicag.info

1.3 K