Rusya-ABD arasında füze gerginliği

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkan Yardımcısı Korgenaral Viktor Poznihir, ABD’nin Avrupa’daki füze savunma sistemlerinin Rusya’ya nükleer saldırı düzenlenmesi potansiyelini taşıdığını söyledi.

Cenevre’de düzenlenen Silahsızlanma Konferansı’nda konuşan Poznihir şu ifadeleri kullandı: “Avrupa’da Amerikan füze savunma sistemleri bulunması, Rusya toprakları yakınlarındaki deniz ve okyanuslarda bu sistemlerin gemilerinin bulunması, Rusya’ya karşı ani bir nükleer füze saldırılmasına yönelik güçlü ve gizli bir potansiyel yaratıyor.”

Öte yandan Ponzihir, ABD’nin füze savunma sisteminin dünyadaki füze varlıklarının potansiyelini artırma anlamına geldiğini ve bunun yeni silahlanma yarışını körüklediğini vurguladı.

‘ABD’DE CEZASIZ KALMA İLLÜZYONU OLUŞUYOR’

Füze savunma sistemlerinin uluslararası güvenlik sistemlerine zarar verdiğini ve ABD’nin Rusya ve Çin’i caydırarak kontrolü ele geçirmek istediğini ifade eden Rus korgeneral şöyle devam etti: “Füze savunma sistemleri, nükleer silah kullanma eşiğini aşağıya çekiyor. Zira ABD’de, füze savunma sistemi şemsiyesi altındaki stratejik saldırı silahlarının ani kullanımının cezasız kalacağı illüzyonu oluşuyor.”

​ABD, Kuzey Kore’nin füze denemeleri nedeniyle Güney Kore’ye THAAD (Yüksek İrtifa Bölge Hava Savunması) füzesavar savunma sistemi yerleştirmeye başlamıştı.

Sistemin ilk unsurları 6 Mart gecesi Pyeongtaek’teki Osan Hava Üssü’ne ulaşmıştı.

Düşman unsurların kısa ve orta menzilli füzelerini radar sistemi sayesinde tespit ederek, bu füzeleri düşüş aşamasında yok eden füzeler fırlatan THAAD sisteminin 200 km menzili ve 150 km yükseğe füze fırlatma kapasitesi bulunuyor.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

695