"Rusya, barış gücü misyonundan yararlanarak istediği zaman bölgede istikrarı bozabilir" - Gürcü uzmandan UYARI

Gela Vasadze, “Rus barış gücü bölgeden çekilmeyinceye kadar kalıcı barıştan konuşmak mümkün değil” dedi.

Gürcistanlı siyaset yorumcu Gela Vasadze, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Kremlin’de gerçekleştirilen Dağlık Karabağ görüşmesi hakkında fikrilerini Yenicag.ru muhabiri ile bölüştü.

Gela Vasadze

Gela Vasadze, Ermenistan`ın Karabağ`ın statüsü konusunu yeniden müzakereye açmak istediğini söyledi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barışın yalnız barış anlaşmasının imzalanmasından sonra sağlanacağının altını çizen Vasadze, Türkiye`nin barış sürecine katılımının şekli ve boyutunun Bakü’nün siyasi iradesine bağlı olduğunu vurguladı.

Gela Vasadze, “İki ülke lideri arasında gerçekleştirilen bu görüşmenin diğer toplantılardan temel farkı gündem değişikliğidir. Tarafların yerine getirmeli olduğu esas görevler artık farklıdır. Azerbaycan, şimdiki durumda Rus barış gücünün katılımı ile de olsa Karabağ üzerinde kontrolü sağlamak istiyor. Ermenistan, Karabağ`ın statüsü konusunu yeniden müzakereye açmak istiyor. Rusya ise etkisini artırmak için yeni durumdan yararlanmayı planlıyor.

Azerbaycan`la Ermenistan arasında kalıcı barış yalnızca barış anlaşmasının imzalanması ile mümkün olabilir. Rus barış gücü bölgeden çekilmeyinceye kadar kalıcı barıştan konuşmak mümkün değil. Çünki Rusya, “barış gücü” misyonundan yararlanarak istediği zaman bölgede istikrarı bozabilir.

Türkiye askerlerinin gözlemci olarak Karabağ`da bulunması Rusya için caydırıcı güçtür. Aslında, Türkiye`nin barış sürecine katılımının şekli ve boyutu Bakü’nün siyasi iradesine bağlıdır.” ifadelerini kullandı.

Konuştu: Kafkas Ömerov

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

286