Rusya İran’a rağmen duyurdu: ABD Astana’ya gelebilir!

Rusya Dışişleri Bakanı, Tahran yönetiminin karşı çıkmasına rağmen beş gün sonra düzenlenecek tarihi Suriye zirvesine Washington’ın davet edildiğini söyledi.

Suriye’deki iç savaşın taraflarını garantör ülkelerle Kazakistan’ın başkenti Astana’da buluşturacak zirveye artık günler kaldı. Türkiye ile birlikte ateşkesin öncülüğünü yapan ve Şam rejiminin garantörü olan Rusya, ABD’ye davetiye gönderildiğini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’ın karşı çıkmasına rağmen Washington’ın zirveye katılmasında herhangi bir engel olmadığını söyledi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Sebastian Kurz ile Moskova’da ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov’a, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in dün yaptığı “ABD’yi biz davet etmedik, orada olmalarını da istemiyoruz” açıklaması soruldu.

Rus Dışişleri Bakanı, davetiye gönderilen formatın, ABD dahil kamuoyuna yapılan açıklamalarda adı geçen herkesin katılımını mümkün kıldığına vurgu yaptı. Davetiyelerin şu an gönderildiğini ifade eden Lavrov, katılımcı listesinin resmi yanıtlardan sonra netlik kazanacağını aktardı.

Suriyeli muhalifler, Pazartesi günü yaptıkları açıklamayla Astana’ya blok halinde katılacaklarını ilan etmişti. Lavrov ayrıca, Ceyş’ül İslam grubunun Astana’da yer alacağı bilgisini de verdi.

30 Aralık’ta ilan edilen tarihi ateşkesten bu yana, yer yer ihlaller olsa da iç savaş ülkesi Suriye’de silahlar büyük ölçüde susmuş durumda. Mart 2011’de başlayan gösterilerin kısa sürede çatışmaya dönüştüğü ülkede, iç savaş altıncı yılını doldurmak üzere. Bu süre zarfında yüzbinlerce insan öldü, milyonlarca Suriyeli de çatışmalardan kaçarak evlerini terk etti ve ülkelerinden ayrıldı.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

586