Rusya'dan ajan kavgasını alevlendirecek açıklama: ABD'nin peşini bırakmayacağız

Rusya, ajan olduğu iddiasıyla ABD’de gözaltında tutulan Rus kadın Mariya Butina’nın haklarını korumaya devam edecek.

Yeni Çağ Azerbaycan’ın haberine göre, konuyla ilgili mahkeme sürecinin devam ettiği bir dönemde ABD’nin Rusya Büyükelçiliği`nden önemli bir açıklama geldi.

Büyükelçi, “Bu hafta Mariya’nı hapishanede ziyaret etmek istiyoruz. ABD makamlarına kendisinin serbest bırakılma konusundaki yasal hakları ve iddialarını ifade edeceğiz” dedi.

Büyükelçilik`teki yetkililer, ABD Baş Savcılığı`na çağrıda bulunarak, Büyükelçilik görevlileri tarafından hapishanedeki Mariya’ya yapılan ziyaretlerin de davada kadının Rus ajanı olduğunu kanıtlayan belgeler sırasına alındığını söyledi.

Rus diplomatlar, ABD`nin bu tür yargılamaya devam edeceği durumunda, Devlet Bakanlığı`na başka bir bildirim gönderecekleri konusunda uyardı.

Pazartesi günü alınan mahkeme kararıyla, Butina`nın ev hapsinde tutulması teklifi reddedildi.

MARİYA BUTİNA KİMDİR?

29 yaşındaki Mariya Butina, Ağustos 2016’da ABD’ye bir öğrenci vizesiyle girdi ve Amerika üniversitelerinin birinde çalışmalara başladı. Mayıs 2018’de Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Rus kadın, 15 Temmuz’da Washington’da tutuklandı. ABD Adalet Bakanlığı, Butina’yı Rusya Federasyonu’nun çıkarları amacıyla ABD’de kendi ilişkilerini geliştirerek ve Amerikan siyasetinde güç sahibi olan örgütlere sızarak Birleşik Devletler içinde ajanlık yapmakla yargılıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 21 Temmuz’da Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, Butina’nın tahliye edilmesinin talep edildiğini söyledi.

www.yenicag.info

939