Rusya’dan flaş Karadeniz açıklaması!

ABD’nin Karadeniz’e gemi yollama kararından vazgeçmesine ilişkin Rusya’dan kritik bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Ukrayna gerilimini azaltma anlamına gelmez” ifadelerine yer verildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “ABD’nin Karadeniz’e gemi yollama kararından vazgeçmesi Ukrayna gerilimini azaltma anlamına gelmez” ifadelerine yer verildi.

Türk Boğazlarından Karadeniz’e çıkışı için Türkiye’ye diplomatik bildirimde bulunulan ABD’ye ait 2 savaş gemisinin Boğazlardan 14 ve 15 Nisan’da geçişinin iptal olduğu bildirilmiş, diplomatik kaynaklar, daha önce Türkiye’ye Türk Boğazlarından Karadeniz’e çıkışı için diplomatik bildirimde bulunulan ABD’ye ait 2 savaş gemisinin boğazlardan geçmediğini, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin, Dışişleri Bakanlığına bilgi verdiğini kaydetmişti.

Diğer yetkililerden alınan bilgiye göre ise söz konusu geçişler iptal edildi ve olası yeni geçişler için henüz bildirimde bulunulmamıştı.

Daha önce Dışişleri kaynaklarınca, Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz’e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirim yapıldığı ve gemilerin ayrı ayrı 14 ve 15 Nisan’da Karadeniz’e geçmesinin, 4 ve 5 Mayıs’ta dönmesinin öngörüldüğü bildirilmişti.

www.yenicag.info

204