S-400 teslimatı, F-35'ler ve Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri...- Milli Güvenlik Kurulu bu gün toplanıyor

Bu gün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Milli Güvenlik Kurulu’nda, Fırat’ın doğusuna olası operasyon ve devam eden hazırlıklar masaya yatırılacak. S-400 teslimatı ve F-35’ler ile Doğu Akdeniz’deki gelişmeler de toplantıda görüşülecek.

Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyon, güvenli bölge tartışmaları, S-400 teslimatı, F-35’ler ve Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri… Milli Güvenlik Kurulu yoğun gündemiyle bu gün Beştepe’de toplanacak.

Toplantıya Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek.

Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) öncelikli olarak, Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyon için devam eden hazırlıklar gündemde olacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konuya ilişkin sunum yapması bekleniyor.

Ayrıca, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in geçen hafta Ankara’da gerçekleştirdiği temaslar toplantıda masaya yatırılacak. Türk ve ABD askeri heyetleri arasında, Güvenli Bölge’nin tesisi için oluşturulan çalışma grubunun faaliyetleri değerlendirilecek.

MGK’da S-400’lerin teslimat süreci de gözden geçirilecek. İlk batarya teslimatı tamamlanan S-400’lerin olası konuşlanma yerlerinin değerlendirilmesi bekleniyor.

Toplantıda ABD’nin olası yaptırımlarına karşı atılacak adımlar da ele alınacak. Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılması halinde izlenecek yol haritası belirlenecek.

Ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler… Türk gemileri tarafından gerçekleştirilen sondaj ve arama çalışmalarındaki gelinen aşama MGK’da değerlendirilecek.

Doğu Akdeniz’deki son duruma ilişkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in MGK’da ayrı ayrı sunum yapması bekleniyor.

TRT Haber

www.yenicag.info

821