S-400’lerin birinci sevkiyatı tamamlandı

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı S-400’lerin birinci sevkiyatının tamamlandığını ve Rusya’dan 30 uçak geldiğini bildirdi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin uzun menzilli hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanması amacıyla Rusya ile yapılan sözleşme kapsamında S-400’lerin birinci grup malzemelerinin Ankara, Mürted Hava Meydanı’na sevkiyatının 12 Temmuz 2019 tarihinde başladığını, bugün itibariyle de birinci grup malzemelerinin sevkiyatının tamamlandığını duyurdu.

S-400’lerin ikinci grup bataryasının sevkiyatı da Ankara’ya yapılacak

S-400 birinci grup malzemelerinin sevkiyatının 30 sorti ile tamamlandığını açıklayan Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, ikinci grup sevkiyatın da Ankara’ya yapılacağını söyledi.

ABD’nin F-35 kararıyla ilgili de konuşan MSB yetkilisi, ABD’deki 40 personelin de dönüş için hazırlık içinde olduğunu ifade etti. Patriot temini ile ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirten yetkililer, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon ve doğalgaz arama faaliyetleri ile ilgili de araştırma gemilerine yakın güvenlik desteği sağlandığını ifade ederek, “Oldubittiye izin verilmeyecek” dedi.

Yetkililer, Fransa’nın teklif ettiği bir adet SAMP-T bataryasının konuşlanacağı bölge ile ilgili, “Güneydoğu Anadolu bölgesinde keşif çalışmaları sürüyor. Güney sınırımızda olacak” dedi.

www.yenicag.info

625