Saakaşvili: Ukrayna’nın kaderinde Avrupa’nın süper gücü olmak var

Eski Gürcistan Başbakanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, Avrupa’nın kıtayı ‘barbar Ruslar’dan koruyan Ukraynalılara ‘borçlu’ olduğunu savundu. Bununla yetinmeyen Saakaşvili, ‘iddialı’ öngörülerine Ukrayna’nın ‘5-15 yıl içinde Avrupa’nın süper gücü’ olacağını da ekledi.

Hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından Gürcistan’dan kaçmak zorunda kalan ve Ukrayna’da Odessa valisi olarak tayin edilen Saakaşvili, Radio Vesti’ye yaptığı açıklamada Donetsk’te yeniden tırmanan gerilimi değerlendirdi.

“Habsburglar, Avrupa’yı Osmanlılardan korudu ve aptallık edip 1. Dünya Savaşı’na girene kadar dünyaya kendi koşullarını dikte etti” diyen Saakaşvili, Ukrayna’yı Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Rusya’yı ise Osmanlı İmparatorluğu’na benzeterek ekledi: “Ukrayna askerleri, bir kez da dünyaya, Avrupa’yı kıtanın en saldırgan ordusundan koruduğunu ve korumaya devam edeceğini kanıtladı. Diğer bir deyişle bütün Avrupa, Ukraynalılara borçlu.”

‘AVRUPA’NIN UKRAYNA OLMADAN BİR GELECEĞİ OLMAZ’

Kiev’in Avrupa’ya “Bizi yalnız bırakmayın” diyerek yalvarmak yerine “Bunu, bunu ve bunu yapmalısınız” demeye hakkı olduğunu savunan Saakaşvili’ye göre, Avrupa Birliği ve genel olarak Avrupa, Ukrayna olmadan hayatta kalamaz. İddiasını bir adım daha ileriye götüren Saakaşvili, “Avrupa’nın Ukrayna olmadan bir geleceği olmaz” diye ekledi.

Ukrayna’nın ‘ekonomik bir potansiyele sahip olduğunu’ da savunan Saakaşvili, “5-15 yıl içinde, Ukrayna, Avrupa siyasetinde lider bir oyuncu olabilir. Ondan sonra Avrupa’ya seyahat edip etmemiz bir soru olmayacak. Hatta Ukraynalılar oraya gururla gidecekler, vasıfsız işçi olarak değil” ifadelerini kullandı. Şaakaşvili, bunlarla sınır kalmayan açıklamalarını “Ukrayna’nın kaderinde Avrupa’nın süper gücü olmak var” diye sürdürdü.

‘ODESSA, GÜRCİSTAN’A ÇOK BENZİYOR’

Radyoya verdiği demecinde kaçmak zorunda kaldığı Gürcistan’ı bir dönem valilik yaptığı Odessa’ya benzeten Şaakaşvili, Kiev’i Odessa’daki mayfalara destek olmakla suçladı. Saakaşvili, “Mafya bağlantıları Odessa’dan değil Kiev’den. Tüm bu koruma şantajları, kaçakçılıklar, hukuksuz planların kaynağı Kiev” ifadelerini kullandı.

‘ŞİMDİ SÖYLEYİN, ÇILGIN KİMMİŞ?’

Saakaşvili’nin gündemindeki bir diğer konu da yeni ABD Başkanı Donald Trump’tı. Trump’ın 2011 yılında yatırım yapmak için Gürcistan’a geldiğini ve bu dönemde bir görüşme yaptıklarını kaydeden Saakaşvili, o zaman bile Trump’ın muhtemel ABD başkanlığından konuştuklarını açıkladı.

Saakaşvili sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğerlerine, onu ciddiye almalarını söylediğimde, Şaakaşvili’nin çılgın açıklamalarından biri olarak görüldü. Şimdi söyleyin, çılgın kimmiş?

kaynak: Sputnik

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

726