Sarkisyan: Ermenistan, Avrasya Ekonomik Birliği'ne boşuna üye oldu

“Konyak, domates, salatalık gibi mallarımızı dolarla satmalıyız. Böylelikle o paraları doğal gaz için harcayabiliriz.”

Yenicag.Ru‘nun haberine göre, bu sözleri Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan “Bussines” FM’e verdiği demeçte söyledi.

“Elbette beklentilerimiz yüksekti” diye Sarkisyan, özellikle vurgu yaptı ve üyelik müzakereleri sırasında dramın için devaülasyon ihtimalinin olmadığını belirtti:

“O zamanlar değil, daha önceleri devaülasyon ihtimali vardı. Bizim küçük bir ekonomimiz var, bu yüzden de sorunları kolayca çözmemiz mümkün. Eğer ihracatımızı ithalatla aynı düzeye getirebilirsek, yani dengeyi tutturabilirsek, ülke ekonomisinde istikrar oluşacak.

Ama bunun için çok çalışmalıyız. Biz gazı ne dolarla, ne rubleyle alıyoruz, biz gazı dolarla alıyoruz. Ama halka dramla (Ermenistan para birimi) satıyoruz. Daha sonraysa toplanan parayı dolara çevirerek Gazprom’a ödeme yapıyoruz. Konyak, domates, salatalık gibi ürünlerimizi dolarla satmamız gerek ki, o parayı doğalgaza harcayabilelim.”

Cumhurbaşkanı’na göre, çoğu kişi Ermenistan’ın Avrasya Birliği’ne girmesine şüpheyle bakıyor, bu fikre “hayır” diyordu:

“Bu yüzden de, Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye olmasını tartışmamıza gerek yok, zaten sonuçlar konuşuyor.”

www.yenicag.info

2.4 K