Sergey Çemezov: "Türkiye Rus hava sistemlerine ve tank savar sistemlerine ilgi duyuyor"

Rusya Savunma Sanayi şirketi Rostec’in Başkanı Sergey Çemezov, S-400 hava savunma sistemlerinin belirli parçalarının Türkiye’de üretilmesine yönelik müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Ria Novosti’nin bildirdiğine göre Sergey Çemezov, S-400’lerin teslimatını Türkiye’nin talebi üzerine hızlandırdıklarını belirtti.

Çemezov, Türkiye ve Rusya arasında sanayiye yönelik ilişkilerin büyüdüğünü vurgulayarak, “Türkiye, Rostec ve Rusya’nın kilit ortaklarından biridir. Moskova ve Ankara arasında askeri-teknik alandaki iş birliği olumlu yönde ilerliyor, ayrıca gelişmiş uçak ve helikopter sistemleri, zırhlı araç parçaları ve temin edilen silahların satış sonrası hizmetlerin yanı sıra Türkiye ayrıca çeşitli menzillerdeki Rus hava sistemlerine ve tank savar sistemlerine ilgi duyuyor” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Rusya arasındaki iş birliğinin askeri ve sivil alanlarda sağlam bir temel oluşturduğunu Türkiye ile başta havacılık, helikopter üretimi olmak üzere enerji alanlarında da iş birliğini genişletmeye hazır olduklarını bildirdi.

www.yenicag.info

882