"Suriye`nin attığı her mermi Rusya`nın" - Azerbaycanlı albay

“Türkiye`nin Suriye`de “güvenli bölge” kurmasına karşı gelen güçler de var ve şimdi gerçekleşen olaylar bunun götergesi.”

Bu fikirleri Yeni Çağ muhabirinin İdlib`deki son olaylarla ilgili sorularını yanıtlayan Azerbaycanlı yedek albay Şair Ramaldanov söyledi.

Şair Ramaldanov

Ramaldanov`un sözlerine göre, Suriye`de gerginliğin yeniden artmasının arkasında Türkiye`yi bu “tiyatro”dan uzaklaştırmak isteyen güçlerin eli var:

“Suriye`de büyük devletlerin çıkarlarının çarpıştığı her kese belli. Hali hazırda Suriye`de “birinci keman” rolünü Rusya üstlenmiş durumda. Rusya, burada Suriye hükumeti tarafından davet edilmiş bir devlet gibi davranıyor.

Türkiye`ye gelince; Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli tüm adımları atmalı. Suriye`de olaylar Türkiye`nin sınırına yakın arazilerde gerçekleşiyor. Buna göre de Türkiye`nin burada güvenli bölge yaratmak isteği doğal bir şey. Fakat böyle bir bölgenin kurulmasın karşı çıkan güçler de var ve şimdi gerçekleşen olaylar bunun götergesi.

Türkiye ve Rusya arasında ilişkilerin normalleştiğini ve askeri işbirliğinin geliştirildiğini biliyoruz. Türkiye ve Ruya arasındaki ilişkileri bozmak için bazı güçler Suriye`de gerginliği yeniden tırmandırmak istiyorlar.

Geçtiğimiz gece gerçekleşen olaylarda Rusya`nın eli omayabilir. Ama Suriye`ye silah verenin ve askeri teçhiztla donatanın da Rusya olduğunu biliyoruz. Yani Suriye`nin attığı her merme Rusya`nın.”

Albayın fikrine göre, Türkiye ve Rusya gerginliğin azaltılması için adım atacaklar:

“Her zaman olduğu gibi Rusya ve Türkiye başkanları şimdi de bir araya gelerek Suriye`deki durumu müzakere edecek. Bence Moskova ve Ankara ortak bir fikre varacaklar. Fakat her şeye rağmen Türkiye, kendi güvenliğine tehit oluşturan hiçbir eyi kabul etmeyecek.”

Sehavet Memmed

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

984