"Şuşa Beyannamesi`ne büyük önem veriyorum" - TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov`la RÖPORTAJ

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Şuşa Beyannamesi`ne büyük önem veriyorum.” dedi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Yeni Çağ” muhabirine röportaj verdi. Kaseinov röportajda, Türk dünyası arasındaki kültürel iş birliği, TÜRKSOY`un gerçekleştridiği projeler, Şuşa şehrinin Türk dünyasının kültürel başkenti ilan edilmesi, Azerbaycan şairi Nizami Gencevi`nin doğumunun 880`inci yıldönümünün kutlanması ve bu gibi konular hakkında fikirlerini bölüştü.

Kaseinov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından imzalanan Şuşa Beyannamesi`ne büyük önem verdiğini söyledi:

“Türk dünyası ile ilişkilerin geliştirilmesi açısından Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın Şuşa ziyareti ve burada imzalanan Şuşa Beyannamesi`ne büyük önem veriyorum. TÜRKSOY kurulduğundan beri kültürel iş birliği alanında büyük başarılar elde ettik. Erdoğan`ın Azerbaycan Milli Meclisi`ndeki konuşması sırasında Şuşa şehrini Türk dünyasının kültürel başkenti ilan etme teklifinin parlamentoda alkışlarla karşılanması, “Türk dünyasının kültürel başkenti” uluslararası projesinin başarısını bir kez daha göstermiş oldu.”

TÜRKSOY Genel Sekreteri, Şuşa`nın eski ihtişamına kavuşturulması için çaba sarfedeceklerini belirtti:

“Azerbaycan`ın Ermeni işgalinden kurtarılan Şuşa şehrinin yeniden Türk halklarının ortak kültürüne kazandırılması için her türlü çaba sarfedeceğiz. Kısa süre içerisinde başlattığımız dönüşümün Türk dünyası ilişkilerinde yeni ufuklar açacağına yürekten inanıyoruz.”

Röportajın tam versiyonu için TIKLAYINIZ

Rüstem Gasımov

www.yenicag.info

576