Suudi Arabistan resmi heyeti, Aşkabat’ı ziyaret ediyor

Suudi Arabistan Krallığı Devlet Bakanı Emir Türki bin Muhammed bin Fahd bin Abdülaziz Al Suud’un başkanlığındaki heyet, Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov konuk heyeti bugün kabul etti. Görüşmede iki ülke arasındaki siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve insani işbirliği konuları gündeme geldi. Her iki devletin hükümetlerinin, iki kardeş ülke arasında karşılıklı bağların güçlendirilmesine özel önem verdiğinin belirtildiği toplantıda Suudi konuk bakan, Türkmenistan’ın bölgesel enerji güvenliğini ve ekonomik entegrasyonunu sürdürmedeki kilit rolünü belirtti.

Suudi Arabistan heyeti, daha sonra Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Vekili Raşid Meredov ile bir araya geldi. Toplantıda taraflar, siyasi ve diplomatik diyaloğu genişletme olanaklarını değerlendirdiler. Taraflar başta BM olmak üzere yetkili uluslararası kuruluşlar çerçevesinde devam eden işbirliğine vurgu yaparak, güncel sorunlara ilişkin, her iki tarafın görüşlerinin benzerliğine dikkat çekti.

Görüşmelerde petrol, gaz, tekstil ve ulaştırma sektörlerinde işbirliğini güçlendirme hususunda da mutabakata varıldı.

www.yenicag.info

755