Suudi Arabistan ve Irak’tan 27 yıl sonra bir ilk

Irak ve Suudi Arabistan, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in 27 yıl önce Kuveyt’i işgal etmesinden bu yana kapalı olan Arar sınır kapısını yeniden açmak için anlaştı.

Irak ve Suudi Arabistan iki ülke arasında 1990’dan beri kapalı olarak duran Arar sınır kapısını ticaret amacıyla yeniden açmayı planlıyor.

Sınır kapısı Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgali sonrası iki ülke arasındaki diplomatik ilişkinin durdurulması sonrası kapatılmıştı.

Suudi Arabistan’da yayınlanan Mekke gazetesinin yazdığına göre Iraklı ve Suudi yetkililer pazartesi günü bölgeyi ziyaret etti ve buradaki Iraklı hacılarla görüştü.

Iraklı hacıların yılda sadece bir kez Hac ibadetlerini yerine getirmeleri için sınır kapısından geçmelerine izin veriliyordu.

‘GELECEKTEKİ İŞBİRLİĞİ AÇISINDAN BÜYÜK BİR BAŞLANGIÇ’

Irak’ın güneybatısındaki Anbar vilayetinin Valisi Suheyb el Rawi, “Bu, gelecekteki işbirliği açısından büyük bir başlangıç” dedi. El Rawi, Irak ordusunun bölgede güvenlik önlemlerini artırdığını da söyledi.

Sınır kapısını yeniden açma kararı Suudi Arabistan kabinesinin Irak ile yeniden ortak ticaret komisyonu kurulmasını kabul etmesinin ardından geldi.

KARAR, IRAKLI Şİİ LİDER SADR’IN KÖRFEZ ZİYARETİNDEN SONRA ALINDI

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri İran’ın bölgedeki etkisini durdurma amacıyla Irak’la ilişkilerini geliştirmek istiyor.
Son olarak Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr iki ülkeyi yıllar sonra ziyaret ederek veliaht prenslerle görüşmüştü.

Sadr’ın ofisinden yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Irak hükümetine 10 milyon dolarlık bağış yapması ve Irak’ın Şii bölgelerindeki olası yatırımları incelemesi konusunda anlaşıldığı belirtilmişti.

Sınır kapılarının açılmasının da Sadr’ın görüşmelerdeki hedeflerinden biri olduğu açıklanmıştı.

Suudi Arabistan ve Irak arasındaki yakınlaşma, Suudilerin Bağdat’taki büyükelçiliklerini 25 yıl aranın ardından yeniden açtığı 2015 yılına kadar gidiyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr de şubatta Bağdat’ı ziyaret etmiş, iki ülke haziranda ilişkileri geliştirmek için koordinasyon kurulu oluşturmuştu.

Kaynak: sputnik

Yenicag.Info

www.yenicag.info

828