TDT Zirvesi'nde Aliyev'den ana dilinde eğitim vurgusu: İran'a gönderme

İlham Aliyev, “Türk dünyasında genç nesillerin yaşadıkları ülkelerdeki okullarda ana dillerinde eğitim alma fırsatı olmalı. Ne yazık ki Azerbaycan devletinin sınırları dışında yaşayan 40 milyon Azerbaycanlının çoğu bu imkanlardan mahrum.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Semerkant’ta düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi’nde konuşma yaptı.

Aliyev’in konuşmasının ana başlıkları bunlar:

“2009 yılında Nahçıvan Zirvesi’nden başlayarak teşkilatımız büyük bir ilerleme katetti. Türk dünyası 200 milyondan fazla insanın yaşadığı geniş coğrafyayı kapsıyor ve büyük ekonomik potansiyele, enerji kaynaklarına, ulaşım bağlantılarına ve modern askeri yeteneklere sahip. Türk dünyası büyük bir aile. Birbirimizin ulusal çıkarlarını göz önünde bulundurarak, bundan sonra da karşılıklı destek ve dayanışma göstermeye devam etmeliyiz. Siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, ulaşım, enerji, dijital dönüşüm, tarım, turizm alanlarının yanı sıra güvenlik, savunma, savunma sanayi gibi alanlarda da işbirliğimizi harekete güçlendirmeliyiz.

Türk dünyası sadece bağımsız Türk devletlerinden ibaret değil. Onun coğrafi sınırları daha geniş. Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkeler dışında yaşayan yurttaşlarımızın haklarının, güvenliğinin ve milli kimliklerinin korunması, onların asimilasyona maruz kalmaması gibi konuları artık teşkilat çerçevesinde kalıcı olarak gündemde tutmanın zamanı geldi.

Türk dünyasında genç nesillerin yaşadıkları ülkelerdeki okullarda ana dillerinde eğitim alma fırsatı olmalı. Ne yazık ki Azerbaycan devletinin sınırları dışında yaşayan 40 milyon Azerbaycanlının çoğu bu imkanlardan mahrum.

Türk devletleri dışında yaşayan yurttaşlarımızın ana dillerinde eğitim almaları her zaman teşkilatın gündeminde olmalı ve bu yönde gerekli adımlar atılmalıdır.”

www.yenicag.info

371