Tillerson, Suudi Arabistan’da Kral Selman ile görüştü

Katar’a yönelik Arap ve Körfez ülkelerinin ambargosu devam ederken ABD Dışişleri Bakanı Rex Tilelrson Katar2ın ardından Suudi Arabistan’a geçti. Tillerson, Suudi Kral Selman bin Abdulaziz ile Cidde’de bir araya geldi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Cidde kentindeki Selam Sarayı’nda Kral Selman tarafından gerçekleşen kabulde Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump’ın selamlarını Kral Selman’a iletti.
Görüşmede terör ve finansmanı ile mücadele başta olmak üzere, son dönemde yaşanan bölgesel konular ile uluslararası toplumun gündemindeki meseleler ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçisi Emir Halid bin Selman, İçişleri Bakanı Emir Abdulaziz bin Suud bin Nayif, Devlet bakanı İbrahim bin Abdulaziz el-Assaf ve ABD’nin Riyad büyükelçiliğindeki maslahatgüzarı Christopher Henzel de hazır bulundu.

TİLLERSON, KATAR’A AMBARGO UYGULAYAN ÜLKELERİN DIŞİŞLERİ BAKANLARIYLA BULUŞTU

Suudi Arabistan temaslarına bugün başlayan Tillerson, Kral Selman ile görüşmesinin ardından Katar’a ambargo uygulayan Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin dışişleri bakanları ile ortak bir toplantıya katıldı.

Kaynak: sputnik

Yenicag.Info

www.yenicag.info

290