Trump, Netanyahu ile görüştü: 'Birlikte İran'ı durdurabiliriz'  

İlk yurtdışı gezisi kapsamında İsrail’e giden ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurtdışı gezisinde Suudi Arabistan’dan sonra İsrail’e gitti. Trump, Başbakan Benyamin Netanyahu ile görüştü.

İkilinin görüşmesinden önce bir kez daha ‘tokalaşma krizi’ yaşandı. Netanyahu’nun elini ilk seferde sıkmayı başaramayan Trump, ikinci denemede başarılı oldu.

​Netanyahu ve eşi, Trump ve eşini akşam yemeği için Başbakanlık Konutu’nda ağırladı.

​Trump ve Netanyahu, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Netanyahu, ABD ile işbirliğinin kendileri açısından önemine değinerek, “İran’ı birlikte durdurabiliriz” dedi.
Trump ise, başkanlığından sonra Netanyahu’nun ABD’yi ilk ziyaret eden liderlerden olduğunu hatırlatarak, “İsrail’de bulunmak benim için çok büyük bir onur” dedi. Ağlama Duvarı’ndan çok etkilendiğini söyleyen Trump, bölgedeki savaşın artık bitmesi gerektiğini belirterek, çabalarının bu yönde olacağını açıkladı. Trump ayrıca, “Aşırıcılık İslam dünyasının birçok bölgesine yayılmış durumda” dedi.

Trump ve Netanyahu’nun ortak basın toplantısı, iki liderin ‘işbirliğini geliştirme’ hedefini vurgulamalarının ardından sona erdi.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

763