Trump Rusya ile yakınlaşmak istiyor mu? - Uzman görüşü

“Böyle bir ittifakın gerçekleşmesine inanmak çok zor. Aslında, Avrupa Trump’ın iktidara gelmesinden çok rahatsız.

Bunu Yeniçağ.Az‘a Avrupa Komisyonu Güvenlik Meseleleri ve Dış Politika yetkilisi Federika Moqerini’nin açıklamasını değerlendiren uzman Fikret Sadigov söylüyor. Sadigov’a göre, Trump sıra dışı bir devlet başkanı olacak:

“Onun siyasi tecrübesi pek zengin değildir. Buna rağmen, Avrupa’nın mevcut çatışma durumunda Rusya ile yakınlaşarak ittifak oluşturması ve refah yaratması hiç de inandırıcı değildir. Ayrıca Trump konuşmalarında Rusya ile ilgili pozitif sözler söylemişti. Şimdiki Başkan Barack Obama’nın, Rusya ile ilişkileri büyük ölçüde kötü hâle getirdiğini düşünen Trump bunu eleştirdi ve üstü kapalı olsa bile bu konuda tedbir alacağına da söz verdi. Ama bu, Tramp’ın Rusya ile yakınlaşmak niyetinde olduğunu göstermez”.

Avrupa’nın Rusya ile yakınlaşmasına inanmak zor:

“Avrupa bir ölçüde Rusya’ya karşı politikasını değiştirmeli. Rusya’ya karşı Ukrayna’dan dolayı uygulanan yaptırımları yeniden gözden geçirmeli, Suriye ile ilgili belirli fikir ayrılığını ortadan kaldırmalıdır. Büyük olasılıkla Trump’ın iktidara gelmesiyle ilgili Avrupa ile Rusya Arasında yakınlaşma görülebilir. Ancak ABD’ye karşıt olarak Avrupa ile Rusya asla birleşemez. Tarafların sadece pozisyonları örtüşebilir”.

Federika Moqerini, ABD Başkanı Donald Trump’ın belli meselelerdeki tutumuna karşı durmak için Avrupa Birliği’nin Rusya ile işbirliği yapabileceğini söylemişti.

yenicag.info

www.yenicag.info

391