"Trump Türkiye ile ilişkileri kesmeyecek" - Azerbaycanlı uzman

“ABD`’nin Türkiye’yi kaybetmesi bölgedeki en güçlü müttefikini kaybetmesi anlamına geliyor”

Bu fikirleri YeniÇağ`la röportajında “Tsragrad” televizyonunun siyasi yorumcusu Kamran Hasanov söyledi.

– Türkiye S-400 roketlerini aldıktan sonra Washington Ankara`ya karşı baskılarını artırdı. Nasıl düşünüyorsunuz, Erdoğan bu baskılara dayanabilecek mi?

– ABD`nin yaptırımları genişletmesi Türkiye`de enflasyonu ve işsizlik seviyesini artıracak. Fakat ekonominin kötüleşmesinin bile önümüzdeki iki yılda Erdoğan`ın reytingine etkisinin olacağını düşünmüyorum. Çünkü o mevcut sorunların Batı tarafından yaratıldığını söyleyecek.

ABD, Türkiye`yi kaybetmekle bölgedeki en güçlü müttefikini kaybedeceğini biliyor. Buna göre de, Trump, senatoya rağmen Türkiye ile ilişkileri kesmeyecek. Trump, Türkiye`nin Rusya ve Çin`le işbirliğine gitmesini istemiyor.

– ABD F-35 uçaklarının Türkiye`ye verilmesinden vazgeçerse bu Rusya`yla Türkiye arasındaki askeri işbirliğinin genişlenmesine neden olabilir mi?

– ABD`nin söylediğiniz olası davranışı Rusya-Türkiye askeri ilişkilerini ilerletecek. Rusya Savunma Sanayi şirketi Rostec’in Başkanı Sergey Çemezov artık SU-35 uçaklarının Türkiye`ye gönderilmek için hazır olduklarını söyledi geçtiğimiz günlerde. Gelecekte iki ülke arasındaki askeri işbirliği başka alanları ve T-90 tanklarını da kapsayabilir. Fakat askeri ve askeri-teknik işbirliği farklı şeyler. Geniş askeri işbirliğini engelleğen iki neden var: Taktik neden (İdlib`le ilgili görüş ayrılığı) ve stratejik neden (Türkiye`nin NATO üyeliği).

Kafkas Ömerov

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

932