Trump ve May görüşmesinde neler konuşuldu

ABD Başkanı Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk misafiri, İngiltere Başbakanı May oldu. Uluslararası basının geniş yer ayırdığı ziyarette şunlar konuşuldu: İşkence, Rusya’ya yaptırımlar ve İran meselesi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk misafiri, İngiltere Başbakanı Theresa May oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’ya yönelik yaptırımların iptal edilmesi konusunda açıklama yaptı. Trump, “Rusya’ya yaptırımlar konusunda konuşmak için henüz çok erken” ifadelerini kullandı. Rus kaynaklar, Trump’ın yaptırımları kaldırmaya hazırlandığını açıklamıştı.

“Putin’i tanımıyorum, umarım iyi ilişlkilere sahip oluruz”

İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşen Trump, önümüzdeki yıl içerisinde Kraliçe Elizabeth’i ziyaret edeceğini de söyledi. Rusya ile iyi ilişkiler geliştirmeyi arzuladığını vurgulayan Trump “Putin’i tanımıyorum. Umarım iyi ilişkilere sahip oluruz. Neler olacağını zaman gösterecek ancak Amerikan halkını çok güçlü ve kuvvetli bir şekilde temsil edeceğim.”

“NATO’nun yüzde 100 arkasında olduğunuzu teyit ettiniz”

NATO ile ilgili bir soru üzerine İngiltere Başbakanı May, “Bugün (NATO) ittifakına olan sarsılmaz bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Bay Başkan, sanıyorum NATO’nun yüzde 100 arkasında olduğunuzu teyit ettiniz.” şeklinde konuştu.

May’in “NATO’ya bağlılık” vurgusunun yeni Trump yönetiminde nasıl karşılık bulacağı henüz bilinmese de, Trump’ın birkaç kez yaptığı “NATO artık işe yaramaz bir kurum” yorumları kamuoyunun gündemindeki sıcaklığını koruyor.

DEAŞ’la mücadelede iki liderin de kararlılık vurgusu yaptığı ortak basın toplantısında May, “ABD ile İngiltere, DEAŞ’la mücadeleye liderlik yapabilir” değerlendirmesinde bulundu.

“Waterboarding konusuna Mattis’e uyacağım”

Bir soru üzerine (mahkumlarda boğulma hissi uyandıran işkence yöntemi) “waterboarding” işkence yönteminin “işe yarayacağı konusunda” kendisinin ikna olduğunu vurgulayan Trump, kendi atadığı Savunma Bakanı James Mattis’in uzmanlığına ve bu sorgu yöntemleriyle ilgili görüşlerine uyacağını belirtti.
“General Mattis açık bir şekilde işkenceye veya ‘waterboarding’e inanması gerekmediğini dile getirdi. Bu konuda onun pozisyonuna güveneceğim.” diyen Trump, kendi bakanının önerilerine uyacağı mesajını verdi.

Nieto ile telefon görüşmesi

Toplantıdan önce Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile 1 saate yakın telefon görüşmesi yaptığını ifade eden Trump, görüşmenin “olumlu” ve “verimli” geçtiğini söyledi, ancak içeriğe ilişkin detay vermekten kaçındı.

Meksika sınırına duvar konusundaki “konuşmalarının Nieto ile aralarında gizli kalacağını” ifade eden Trump, dostane bir görüşme yaptıklarını ifade etmekle yetindi.

Trump, önceki gün Meksika sınırına duvar örülmesini öngören başkanlık kararnamesine imza atmış, parasını ise Meksika’nın ödeyeceğini belirtmişti. Meksika’dan gelen “parasını ödemeyeceğiz” açıklamasından sonra iki liderin önümüzdeki salı günü Washington’da yapması beklenen toplantısı iptal olmuştu.

Ayrıca May, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Trump’ı ülkesine davet ettiğini ve ABD Başkanının da bu yılın sonuna doğru bu davete icabet ederek İngiltere’ye gideceğini açıkladı.

Senatör McCain’den çağrı: Rusya’ya yaptırımları kaldırma!

ABD Senatörü John McCain de, Trump’tan Rusya’ya yaptırımları kaldırmamasını istedi. McCain, Trump’ın bu konuda adım atması halinde bunu engellemek için çalışacağını açıkladı.

Yaptırımların kaldırılacağı iddia edilmişti

kaynak: Yeni Şafak

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

511