Trump`ın Golan provokasyonu: Ortadoğu`da dengeler nasıl değişecek?

Sabir Askeroğlu

ABD başkanı Donald Trump`ın işgal altındaki Golan tepelerini İsrail toprağı olarak tanımasını İRAM (İran Araştırmalar Merkezi) uzmanı Sabir Askeroğlu Yeni Çağ Azerbaycan`a değerlendirdi.

– Trump`ın Golan`ı İsrail toprağı olarak tanıması Ortadoğu`da siyasi dengeleri nasıl etkiler?

– İsrail fiilen kontrol ettiği Golan Tepelerini şimdi hukuken de kontrol altına aldığını düşünerek ülke sınırlarını resmen genişletmiş olacaktır. Suriye ise kaybetmiş oldu. Bölgedeki diğer aktörler de komşu ülke topraklarına karşı benzeri tutum sergilemek isteyebilecektir. Ayrıca, ABD’nin bölgede denge ve tarafsız politikadan vazgeçerek taraf tutması diğer ülkeleri de endişelendirdiği için kendi toprak bütünlüğünü korumak için daha da silahlanacaklardır. Bu da bölgedeki gerginliğin ve çatışma riskinin artması anlamına gelmektedir.

– Suriye`dekı iç savaşta Rusya Esat rejimini korudu. Şimdi Golan meselesinde Moskova`nın asıl tutumu nasıl olacak?

– Rusya resmi olarak Trump’ın kararını kınasa bile durumu kabul edecektir. Bu durum Kırım`ı işgal eden Rusya’nın da işine gelmektedir. Zaman içerisinde Kırım’ın statüsünün kabul edilmesini isteyecektir.

– Rusya`nın Golan`ı Suriye`nin kontrolüne dönmesi için Esad`a yardım etmesi mümkün mü?İsrail`in rus uçağını düşürmesi ve diğer olaylarda Moskova`nın İsrail`e kızgınlığı hala geçmedi. Bazı uzmanlar şu adımı mümkün görüyor.

– Rusya’nın Şam’dan çok İsrail’le daha yakın ilişkisi var. Uçak krizinden sonra Putin Netanyahu’yu Moskova’ya davet etmiş, Suriye’de Ortak Çalışma Grubunun kurulması konusunda anlaşmışlardır. Rusya hiçbir şekilde İsrail’in Suriye’deki politikasına engel olamaz.

Konuştu: Kafkas Ömerov

 

 

www.yenicag.info

901