TSK'dan Afrin'de PYD'ye bombardıman

Askeri kaynaklar: PYD Afrin’den birliklerimize ateş açtı. PYD’nin açtığı ateşe misliyle karşılık verildi.

Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesinden, terör örgütü PYD’nin birliklerimize ateş açması sonucu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından misliyle karşılık verildiği duyuruldu.

Habertürk TV’de yer alan habere göre, askeri kaynaklardan “Terör örgütü PYD Afrin’den birliklerimize ateş açtı. PYD’nin açtığı ateşe misliyle karşılık verildi” şeklinde açıklama geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, ( TSK) Kilis’in karşısında bulunan terör örgütü PYD kontrolündeki bölgeleri topçu atışıyla vurdu. Top sesleri Kilis merkezinden de duyuldu.

Habertürk Haber Merkezi’nden Nurcan İnal’ın haberine göre, Kilis merkezinden duyulan top sesleri, TSK’nın ikinci bir harekat başlattığı söylentisine neden oldu. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılan bölgelere yönelik terör örgütünün tacizlerinde yaşanan artış nedeniyle TSK, Kilis ve çevresine zırhlı birlik konuşlandırdı. Yaklaşık 2 haftadır yapılan askeri sevkiyatın ardından akşam saatlerinde Kilis merkezinden de duyulan top ve obüs sesleri TSK’nin terör örgütüne yönelik ikinci harekatını başlattığı söylentisine neden oldu. Bir süre devam eden top ve obüs atışlarıyla terör örgütü YPG’nin Kestelcindo, Menaz, Şero, Malikiye ve Eyndakka bölgesindeki YPG mevzileri vuruldu.

Kilis ve çevresine yapılan askeri sevkiyatla TSK, Afrin’e yönelik operasyon planlarını hızlandırdı. Terör örgütüne katılımların Afrin’den olması üzerine Türkiye, bu bölgeyi ulusal güvenlik tehdidi kapsamında değerlendirmişti. Afrin’le ilgili harekata son şekli veren TSK, Tel Rıfat ve Minnak Askeri Hava Üssü’nün PKK/PYD’den alınması planlıyor. Özgür Suriye Ordusu gruplarıyla yapılması tasarlanan harekât Azez, Kel Cibrin, Mare’den başlayarak doğuya doğru, terör örgütü YPG/PYD’nin işgal ettiği bölgelere ilerleyecek. Operasyonun ilk safhasında öncelikli olarak Tel Rıfat ile Minnak Askeri Hava Üssü’nün denetimini ele geçirmek hedefleniyor. Bölge açısından oldukça stratejik noktada bulunan bu iki hedef çevresinde şiddetli çatışmaların yaşanması öngörülüyor.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

909