TUİD Başkan Vekili Ali Bulut hayatını kaybetti

Ukrayna’da uzun yıllar tarım sektörüne emek veren ve aynı zamanda Türk-Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkan Vekili olan Ali Bulut, koronavirüs sonucu hayatını kaybetti.

Ali Bulut’un vefat haberini TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Pehlivan, Linkedin hesabından, “Gerçek bir vatansever, hepimizde emeği olan, Türk tarım sektörünün yurtdışındaki sesi, Türkiye Ukrayna ekonomik ilişkilerine başta tarım sektörü eşsiz katkılar yapan, Ukrayna Türk iş dünyasının, hepimizin Ali Abisi, başkan vekilim, güzel insan Ali Bulut Hakk’a yürüdü. Başımız sağolsun” mesajı yayınladı.

Koronavirüse yakalanan Ali Bulut’un yaklaşık iki hafta önce Ukrayna’dan ambulans uçakla İstanbul’a getirildiği öğrenildi.

52 yaşında vefat eden Ali Bulut, Ukrayna’da Türk şirketlerinin tarım alanında yatırım yapmaları konusunda çabaları ile tanınıyordu.

ALİ BULUT KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Maden Mühendisliği bölümünden 1993 yılında mezun olan Ali Bulut, Türkiye’nin önde gelen şirket ve holdinglerinin Rusya ve Ukrayna’daki iştiraklarının yönetiminde yer almıştı.

2009 yılında Ukrayna’nın Kherson ve Zaporoje bölgelerinde devletten yaklaşık 40 bin dönüm arazi kiralayarak tarımsal üretim gerçekleştiren Ali Bulut, ağırlıklı olarak ayçiçeği, soya, kanola, hardal başta olmak üzere yağlı tohumlar ile buğday, arpa, mısır, nohut, mercimek, kişniş ve sorgum gibi diğer tahıl ve bakliyat ürünlerinin üretimini de gerçekleştiriyordu.

Ali Bulut, aynı zamanda tahıl ve bakliyat piyasasını uluslararası ölçekte takip eden ve tarımda küresel dengeleri ve gelişmeleri yakından izleyen bir iş insanıydı.

Ali Bulut, Ekim 2019 tarihindeki Türkiye ziyareti sırasında Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’ın programına konuk olmuş ve Ukrayna tarımına dair ilginç bilgiler paylaşırken, Türk girişimcileri de Ukrayda’da tarım yatırımına davet etmişti.

www.yenicag.info

279