“Türk Dünyası Müzeleri Haftası” başladı

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığının Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezi’nin ortak işbirliği çerçevesinde 18-24 Mayıs 2020 tarihlerinde “Türk Dünyası Müzeleri Haftası” düzenlendi.

Öğrencileri, Kovid-19 salgını nedeniyle Türkçe konuşan ülkelerde oluşturulan karantina rejiminde, Türk dünyası müzeleri ile tanıştırmak, gençlerin, Türk ülkelerinin tarihi, kültürü ve sanatı hakkında derinlemesine bilgi kazanmalarını amaçlayan program, 18 Mayıs 2020 tarihinde çevrimiçi platformda düzenlenen “Türk Dünyası Müzeleri Haftası” açılış töreni ile başladı.

Törene Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, Vakfa üye ve gözlemci devletlerin Azerbaycan’a akredite olunan Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçileri, Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Gelişimi Merkezi Müdürü Firuza Sultanzade, projeye katılan Türkçe konuşan ülkelerin müze başkanları ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov, bu projenin Türkçe konuşan ülkelerin ortak kültürünün tanınmasına ve karşılıklı işbirliğinin güçlendirilmesine değerli bir katkı sağlayacağını söyledi. Bakan, müzelerin okul eğitiminin gelişimindeki rolünü vurgulayarak, Azerbaycan’ın farklı bölgelerinden birçok öğrencinin bu projeye katıldığını kaydetti.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva yaptığı konuşmada, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen Türk Dünyası Müzesi Haftası’nın Türkçe konuşan ülkeler arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin genişletilmesinde önemini vurguladı. Efendiyeva, bu proje sayesinde öğrencilerin birbirinden farklı müzeleri ziyaret ederek, Türk Dünyası kültürü ve sanatını daha yakından öğreneceklerini söyledi.

Kazakistan Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Büyükelçisi Serjan Abdykarimov, Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral, Özbekistan Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Büyükelçisi Bahrom Ashrafkhanov ve Macaristan’ın Azerbaycan Büyükelçisi Viktor Szederkenyi, açılışta yaptıkları konuşmalarda, projenin, Türkçe konuşan ülkeler arasındaki birleştirici rolüne vurgu yaptılar ve ülkelerinin kültür ve sanatı hakkında kısa bilgiler verdiler.

Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Geliştirme Merkezi Müdürü Firuza Sultanzade, 2015 yılından beri düzenlenen okul çocukları için Müze Haftası programının, ilk kez uluslararası düzeyde Türk Dünyası Müze Haftası olarak birlikte kutlandığını söyledi ve bunun için Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’na teşekkür etti.

Ardından, Türk Dünyası Müzeler Haftası’na katılan Azerbaycan Ulusal Halı Müzesi, Kazakistan Ulusal Müzesi, Gapar Aitiyev Kırgız Ulusal Sanat Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti Troy Müzesi, Özbekistan Devlet Tarih Müzesi ve Macaristan Ulusal Müzesi Başkanları ortak işbirliğinin olumlu etkilerini ifade ettiler.

Programın ardından, katılımcı öğrenciler Azerbaycan Ulusal Halı Müzesi’ne sanal gezi düzenleyerek, sergilenen sanat eserlerini ziyaret ettiler.

Proje dahilinde, 18-24 Mayis 2020 tarihleri arasında her gün Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’na üye ve gözlemci ülkelerin müzelerine çocuklar ve gençler için sanal geziler düzenlenecek.

Program kapsamında;

19 Mayıs’ta Kazakistan Ulusal Müzesi,

20 Mayıs’ta Kırgızistan Ulusal Sanat Müzesi,

21 Mayıs’ta Türkiye Troya Müzesi,

22 Mayıs’ta Özbekistan Devlet Tarihi Müzesi

23-24 Mayıs’ta Macaristan Ulusal Müzesi ziyaret edilebilecek.

24 Mayıs’ta “Türk Dünyası Müzeleri Haftası” resmi kapanış töreni ile son bulacak.

www.yenicag.info

648