Türk Dünyası Yüksek Nişanı - ONUR MADALYASI

Türk Dünyası Yüksek Nişanı 8 katman altın ve pırlantalardan yapılmıştır. Tamamı beyaz ve sarı altından oluşan nişanın yapımında ek olarak 6 adet 0,1 ct ve 18 adet 0,015 ct olmak üzere toplam 24 adet pırlanta kullanılmıştır.

Nişanın dıştan dışa çapı 97,09 mm’dir. İçteki çemberin çapı ise 64,30 mm’dir.

Nişanın tasarımı Türk Konseyi etrafında büyük bir çember etrafında toplanan 6 Türk Devleti’ni simgeleyen 6 adet 8 köşeli yıldızlardan oluşmaktadır. Her bir yıldızın üzerinde bulunan büyük pırlanta o devletin zengin kültürel geçmişi ve parlak geleceğini simgelemektedir.

Nişan toplamda iç içe geçmiş 8 katman altından oluşmaktadır. Askı üzerindeki 4 adet altın parçalar ve diğer altın bağlantıları ile birlikte üretiminde yaklaşık 400 gr altın kullanılmıştır.

Büyük pırlantalar etrafında yerleşen 18 adet küçük pırlantalar güçlü Türk Dünyasının etrafına saçtığı ışıklar olarak tasvir edilmiştir.

Nişanın orta katmanında yerleşen büyük 6 köşeli yıldız Türk dünyasının gücünü sembolize etmektedir.

Nişanın merkezinde yerleşen Türk Konseyinin amblemi tamamen el yapımı mine ile boyanmıştır.

Nişan %100 el yapımıdır. Altın ayar bilgisi nişanın arka yüzüne basılmıştır. Uluslararası pırlanta sertifikası nişanla birlikte ayrıca takdim edilecektir.

Madalya tasarımı Baku 2015 1. Avrupa Oyunları ve Türkiye Cumhuriyyeti 100. Yıl logolarını tasarlayan ünlü Azerbaycanlı tasarımcı Adam Yunisov tarafından yapılmıştır.

www.yenicag.info

1.2 K