Türk Keneşi`nden Azerbaycan`a destek

Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Azerbaycan-Ermenistan arasında  çıkan çatışmadan duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, sorunun Azerbaycan`ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmeli olduğunu vurguladı.

Keneş`in resmi sitesinde Genel Sekreter Bağdat Amreyev`in Ermenistan`ın saldırları sonucu çıkan çatışma ile ilgili beyanatı yayınlandı.

Beyanatta sorunun yalnızca Azerbaycan`ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmeli olduğunun altı çizildi.

Beyanatta, “Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin işgal altındaki topraklarında yaşanan silahlı çatışmalardan duyduğu derin endişeyi dile getirmektedir.

Türk Konseyi, uluslararası hukukun norm ve ilkelerine olan bağlılığını bir kez daha teyit etmekte ve Ermenistan-Azerbaycan ihtilafının Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve uluslararası kabul görmüş sınırlarının dokunulmazlığı temelinde, ivedilikle çözümünün önemini yinelemektedir.

Bu bağlamda, Türk Konseyi, 1993 yılında kabul edilen BM Güvenlik Konseyi kararlarının, Ermenistan silahlı kuvvetlerini Azerbaycan Cumhuriyeti’nin işgal altındaki tüm topraklarından derhal, koşulsuz ve tam olarak çekilmeye çağırdığını hatırlatmaktadır.

Genel Sekreter, çatışmalarda hayatını kaybedenler için Azerbaycan halkına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir.” ifadeleri kullanıldı.

www.yenicag.info

539