Türk uzman: "BTK - Azərbaycan'ın Batı'ya ve Ortadoğu'ya açılan penceresidir"  

“Bakü-Tiflis-Kars Demiryol hattı, Azerbaycan’ın Batı’yla yanı sıra Arap dünyasıyla da ticari ilişkilerinin gelişimine katkı sağlayacak.”

Türk uzman Engin Özer, bu sözleri Yenicag.Ru‘ya yaptığı açıklamada söyledi:

“Azerbaycan-Türkiye ilişkileri, iki devlet arasında çıkar temelli olmaktan ziyade ‘kardeşlik’ temelli inşa edilmiştir. ‘İki devlet bir millet’ sloganı bu ilişkileri en iyi açıklayan sözcüktür.

Ancak son dönemde atılan imzalarla özellikle savunma ulaşım ve ticari konularda ilerleme var. Türkiye Kafkaslar’da güven ve istikrarın sağlanması ve uzun süreli olabilmesi için Azerbaycan ve Gürcistan’la üçlü mekanizmayı geliştirmeye çabalıyor.

Bunun bir ayağı savunma

Bildiğiniz üzere, bu alanda geçtiğimiz günlerde işbirliği anlaşması imzalandı. İkinci ayağı ise ticaret. Azerbaycan’la zaten sorunsuz yürüyen ticari ilişklilerin lojistik ayağının dahada hızlı ve ucuz maliyetli olması açısından Bakü-Tiflis-Kars demiryolu devreye alındı.

Birincisi, Rusya tarafından bağımsızlığı tanınan Abhazya cumhuriyetinde bitirilen demiryolu onarım çalışmaları

Burada Gürcü ve Abhaz yönetimlerinin Rusya aracılığı ile, Abhazya üzerinden Rusya ve Gürcistana mal nakli yapılması konusunda anlaştıkları anlaşılıyor. Dolayısıyla, yakın dönemde Rusya’nın herhangibi bir bölgesinden çıkan bir malın Abhazya , Gürcistan üzerinden Türkiye’ye getirilebileceğine şait olacağız. Bu adım Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ilişkilerin artmasına neden olacaktır. Bu demiryolu Türkiye ve Rusya’yı birbirine bağlayan bir köprü olarak yorumlanabilir.

İkincisi ise, Türkiye’nin Irak’la kurmayı planladığı demiryolu projesi

Bu gerçekleştiğinde Azerbaycan’ın Arap ülkeleri ile ticaretinin, Bakü lehine artacağından şüphe yoktur. Bu projenin Azerbaycan için önemi, BTK’nın hem Avrupa’ya hem Arap ülkelerine bağlantı olacağıdır.

Tüm bu gelişmeler bölge ülkelerinin kendi aralarında savunma ve ticari işbirliklerini arttırararak Amerikan etkisinden uzaklaşma isteği olarak yorumlanabilir. ‘Batı’dan bağımsız’, bölgesel işbirliklerinin artıyor olması Kafkasya’ya istikrar ve refah getireceği muhakkaktır.

 

 

www.yenicag.info

1.6 K