Türkiye Büyükelçiliği'nin Azerbaycan'daki faaliyetlerinin 25. yıldönümü kutlandı - FOTOĞRAFLAR

Dün Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’nin ülkemizdeki faaliyetlerinin 25. yıldönümü ile ilgili etkinlik düzenlendi.

Devlet adamlarının, milletvekillerinin ve medya temsilcilerinin katıldığı etkinlik Büyükelçi Erkan Özaral’ın giriş konuşması ile başladı. Misafirleri selamlayan Büyükelçi Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin önemine değinerek 30 yıl önce demir perdenin arkasında bir kardeş ülkenin varlığından haberdar olduklarını vurguladı. “Kaf Dağı’nın arkasında Azerbaycanlı kardeşlerimiz var diye hayal ederdik” diyen Büyükelçi’nin sözlerine göre, o yıllarda Türkiye’de herkesin evinde Bakü radyosu dinleniyordu: “80’lerin sonuna doğru, Sovyetler birliğinin dağılması sürecini Türkiye’de de dikkatle izliyorlardı. Biz biliyorduk ki, kardeşlerimize kavuşacağız “.

Büyükelçi, Türkiye için her zaman en büyük amacın Azerbaycan’ın bağımsızlığının gelişiminde rol oynamak olduğunu söyledi: “Biz iki kardeş ülke olarak kavuştuk ve ayrılmaya asla izin vermeyeceğiz. Biz etle tırnak gibiyiz. Bu kardeşliğimiz sonsuza kadar devam edecek. ”

Daha sonra söz alan milletvekili, Azerbaycan – Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov da kardeş ülkeler arasındaki dostluğun önemine değindi. Batı Azerbaycan’da dünyaya geldiğini hatırlatan Rektör yıllar önce, çocuk yaşlarında “Ankara’nın sesi” radyosunu dinlemelerinden bahsetti: “Ama biz korkudan yorganı kafamıza kadar çekerek, dinliyorduk. Biz bir millet, iki devletiz. İlişkilerimizin genişletilmesi yolunda ulu önderin rolünü vurgulamak gerekir.”

Büyükelçi sonda etkinliğe katılanlara bir kez daha teşekkür ederek, konuşmasını “İnşallah bir sonraki etkinliğimizi Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü sağlamış olarak geçiririz” sözleriye bitirdi.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

435