Türkiye-Fransa gerilimi ve NATO`nun geleceği: Ankara nasıl bir politika izleyecek? - RÖPORTAJ

Yaşar Niyazbayev, “ABD`nin yeni başkanının izleyeceği politika ile S-400 hava savunma füze sistemlerinin ikinci partisini almak Ankara için zor olacak” dedi.

Ünlü Rusyalı Türkolog, Türkiye uzmanı Yaşar Niyazbayev, Yeni Çağ (Novayaepoxa.com — Новая Эпоха) muhabirinin sorularını yanıtladı.

ABD`de Joe Biden`ın başkan seçilmesiyle Türkiye-ABD ilişkilerinin hangi yönde ilerleyeceğine dair konuşan Niyazbayev, Biden kabinesinin Ankara`ya karşı sempati duyamamsına rağmen ılımlı bir politika izleyeceğine dair beklentilerin olduğunu söyledi:

“Gerçekten de birçok Türk uzman Joe Biden yönetimindeki ABD ile Türkiye ilişkilerinin geleceğine şüpheyle yaklaşıyor. Ancak Trump’ın aksine, Biden’in güçlü bir NATO ittifakıyla ilgilenmesi ve aynı zamanda Orta Doğu’da olup bitenlere farklı bir şekilde bakması bekleniyor. Biden ve kabinesinin Türkiye`ye karşı özel sempati duyamamasına rağmen ABD başkanının dostane bir politika izleyeceğine dair umutlar var.”

Yaşar Niyazbayev
Yaşar Niyazbayev

“Türkiye, terör örgütü PKK`nın Suriye kolu olarak bilinen YPG`ye Amerika’nın desteğinden bahsediyordu. ABD PKK’yı terörist olarak kabul ediyor, ancak bir şekilde Ankara’nın YPG’nin Türkiye’nin güney sınırlarında güçlenmesi ve yayılması konusundaki endişelerini görmezden gelerek onlarla işbirliği yapıyor. ABD, bu terör örgütünü ağır silahlarla temin ediyor ve Türk tarafının çağrılarına rağmen onlarla çalışmaya devam ediyor.” diyen Niyazbayev, şöyle devam etti:

“NATO’dan ayrılma meselesi pek olası değil; Türk toplumunda ve ülke başkanlığında bu örgüte dair olumsuz bir algı yok. Macron ile Erdoğan arasındaki ilk sözlü çatışma da bu blogla ilgiliydi. Macron, “NATO`nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasından sonra Erdoğan Fransa Başkanına çok sert tepki göstererek, “Önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir” söylemişti. Bir daha belirtmek isterim, Türklerin bu birliğe karşı olumsuz bir tavrı yok. Konda’nın 2019 yılında yaptığı bir ankete göre, Türklerin %58’i Türkiye’nin NATO üyeliğini onaylıyor. Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan bir başka anket (bu yaz) cumhuriyet nüfusunun %60’ının ülkenin Kuzey Atlantik İttifakı üyeliğini desteklediğini gösterdi. Bu arada insanların %69’u NATO’nun gerekirse Türkiye’nin yardımına geleceğinden emin.”

ABD ile Türkiye arasında S-400 konusunda yaşanan gerginliğin giderilmesi yönünde politika izleneceğini belirten Yaşar Niyazbayev, iki ülkenin de birbiriyle olan ilişkilerini feda etmeyeceği kanaatinde olduğunu bildirdi:

“Öyle zannediyorum ki ABD`nin yeni başkanının izleyeceği politika ile S-400 hava savunma füze sistemlerinin ikinci partisini almak Ankara için zor olacak. Türkiye, Patriot füzelerini ve SAMP/T hava savunma sistemini almaya hazır olduğunu da söylüyor. Patriot konusu gündemden düşmüş gibi görünse de taraflar, tamamen kopmadan ikili ilişkileri geliştirmek isteseler eğer, Erdoğan, S-400`lerin ikinci partisinin alınması hakkında konuşmayacak. Böylelikle, ABD hava savunma sistemlerini almak imkanı olacak. Öyle ya da böyle, taraflar birbirleriyle ve müttefikleriyle ilişkilerini feda edemezler.”

Konuştu: Kafkas Ömerov

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

598