Türkiye’de Cengiz Aytmatov’un heykeli açıldı

Kırgız Cumhuriyeti’nin halk yazarı, mütefekkir, diplomat ve dünya edebiyatının büyük kalemlerinden biri olarak milletlerarası bir saygıya mazhar olmuş kıymetli dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un heykeli, 91’inci doğum gününde Keçiören’de açıldı.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Keçiören Büyükşehir Belediyesi Cengiz Aytmatov Parkı’nda açılan yazarın heykeli, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nin önerisiyle yapıldı.

Kırgızistan’ın kahramanı Cengiz Aytmatov’un heykelinin açılış törenine Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Keçiören Büyükşehir Belediye Başkanı Turgut Altınok, Ankara’da görev yapan büyükelçiler, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türkiye Dışişleri Bakanlığı, uluslararası kuruluşların temsilcileri, iş adamları, Kırgız ve Türk öğrenciler, basın mensupları ve Türkiye’de yaşayan Kırgız diasporu temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Keçiören Büyükşehir Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut törenin açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Ömüraliyev, yaptığı konuşmada, yazarın anısına yapılan etkinliğe aktif olarak katılan konuklara ve yazarın tüm hayranlarına şükranlarını dile getirdi.

Cengiz Aytmatov’u bir sanatçı, düşünür ve zamanımızın en büyük yazarlarından biri olan olağanüstü bir edebiyat figürü olarak değerlendiren Kırgız diplomat Ömüraliyev, etkinliğin büyük Aytmatov’u herkese bir kez daha hatırlattığını vurguladı.

Etkinlik, Cengiz Aytmatov’un heykelinin açılış töreni çerçevesinde yapılan konserle sona erdi.

www.yenicag.info

1 K