Türkiye'nin Azerbaycan'da açtığı fakülte kapatılıyor - "İlahiyat"a öğrenci alımı durduruldu (?)  

Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan’da kurduğu eğitim ocağı kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yenicag‘ın elde ettiği bilgiye göre, Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kapatılıyor. Öyle ki, bu sene BDÜ Rektörü’nün Eğitim Bakanlığı’na başvurusu üzerine fakülteye öğrenci alımı durduruldu.

25 yıl önce BDÜ ile Türkiye’nin Diyanet Vakfı arasında imzalanan anlaşma gereği kurulan fakülte geçen süre zarfında yüksek eğitimli kadrolar yetiştirerek bu alanda bir numaralı eğitim ocağı ünvanına sahip olmuştur.

Bugüne kadar fakülteden 11 dönem ögrenci mezun oldu. Şu anda fakülte tamamı Azerbaycan vatandasları olan ve burada eğitim almış kişiler tarafından yönetilmektedir.

Ancak geçen yıldan itibaren fakülte cevresinde amaçlı olarak, spekülasyonlar (kurmaca) oluşturulmaktadır ve görünen o ki, tüm bunlar “İlahiyat”ın kapatılması için zemin yaratmak icin ortaya atılmış.

Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Abel Meherremov’un imzası ile Eğitim Bakanlığı’na gönderilen mektupta fakülteye öğrenci alımının durdurulması istendi. Rektörün mektubunu olumlu yanıtlayan Eğitim Bakanlığı, İlahiyat Fakültesi ile ilgili kararını verdi: Bu sene oğrenciler bu bölumu seçmekten mahrum olacaklar.

Daha önce belirttiğimiz gibi bu fakülte Turkiye Cumhuriyeti tarafından Azerbaycan’ın bağımsızlığının ilk dönemlerinde kurulmuştur ve kardeş ülke bu fakülte sayesinde Azerbaycan’ın kendi dini egitimli kadrolarının yetişmesine yardım etmiştir.

Kur’an’ın tercümanı, dünyaca ünlu alim Vasim Memmedaliyev’in kurulduğu günden baskanlık ettiği fakülte Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde önemli yere sahip. Bunun bariz örnegi olarak Türkiye’nin Azerbaycan’daki tum diplomatlarının zaman zaman fakülteyi ziyaret etmeleri gösterilebilir. En son olarak, 15 Mayıs’ta Türkiye’nin Bakü Büyekelçisi Erkan Özoral İlahiyat bölumunu ziyaret etti. Görüme sırasında Büyükelçi Erkan Özoral, bölumle yakından ilgilendiğini, Türkiye üniversiteleri ile ortak projelerin de her iki ulkeye olumlu katkıda bulunacağına emin olduğunu ifade etti. Büyükelçi bu alanda planlanan projelerin gerçekleştirilmesi doğrultusunda herhangi desteğe hazır olduğunu vurguladı.

Konunun ilginç tarafı şu ki, fakültenin faaliyetini sürdürmesi ve öğrenci kabulünü durdurmaması için Türkiye tarafından düzenli başvurular edilse de, üniversite yönetiminin buna tepkisiz kaldığı görülüyor. Öyle ki, Türkiye’nin üst düzey diplomatlarının bu konu ile ilgili görüşme istekleri cevapsız kaldı.

Hatırlatmak gerekirse, bundan bir süre önce “İlahiyat” camisinin kapatılması da gündeme gelmiş, Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlarının itirazından sonra bu konuda geri adım atılmıştı. Şimdi ise “İlahiyat” isimli fakülteye öğrenci alımının durdurulması Azerbaycan’la birlikte Türkiye’de de ciddi rahatsızlığa neden olacaktır.

Konuyla ilgili sitemize açıklama yapan BDÜ Basın Sözcüsü Pervane İbrahimova bilgiyi yalanladı. İbrahimova’nın Eğitim Bakanlığı’ndan olan meslektaşı Cesaret Valehov da elinde böyle bir bilginin olmadığını, konuyu netleştirmek için ona zaman gerektiğini söyledi.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.5 K