Türkiye`nin Bakü Büyükelçiliğinde 19 Mayıs münasebetiyle resim sergisi düzenlendi

Türkiye`nin Bakü Büyükelçiliğinde Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı`nın 100. Yıldönümü münasebetiyle resim sergisi düzenlendi.

18 Mayıs tarihinde Türkiye`nin Bakü Büyükelçiliğinde Nuri Paşa Toplantı Salonu`nda Büyükelçilik ve KKTC Bakü Temsilciliği`nin işbirliği, Azerbaycan Ressamlar Birliği`nin orginazatörlüğü ile “Türk Dünyası Kardeşliği Nesillerden Nesillere” temalı resim sergisi düzenlendi.

Sergiyi açık ilan eden Türkiye`nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral günün önemine dikkat çekerek bugünü Mustafa Kemal Atatürk`ün kendinin doğum günü gibi nitelendirdiğini ve Mustafa Kemal için ne kadar önemli gün olduğunu bildirdi. Azerbaycan Halkının Ümummilli lideri Haydar Aliyev`in doğum gününün de Mayıs`ın 10`da olduğunu söyleyen Erkan Özoral, Türk Dünyasının iki büyük Liderinin doğum gününün bu ayda olmasının Mayıs`ın önemini artırdığını vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Bakü Temsilcisi Ufuk Turgener söz alarak Üç Türk devletinin; Azerbaycan, Türkiye ve KKTC`nin bu günü kutlamak için bir araya gelmesinin önemine dikkat çekti.

Azerbaycan Ressamlar Birliği üyelerine plaketler takdim edildikten sonra Büyükelçi ve konuklar yapılan resimleri inceledi.

Agil Bekir

www.yenicag.info

1.2 K