Türkmenbaşı Berdimuhammedov neden Lukaşenko`yu tebrik etmedi?

Dünya liderleri Belarus’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini kazandığı açıklanan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko`yu bu zaferinden dolayı tebrik etti.

Azatlık Radyosu`nun haberine göre, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri liderlerinden Lukaşenko`yu yalnızca Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov tebrik etmedi.

Türkmenbaşı Berdimuhammedov`un Belaruslu mevkidaşını tebrik etmemesinin nedeni olarak ise Belarus şirketi tarafından Türkmenistan`da kurulan gübre üreten Garlık fabrikasının beklentinin çok altında gübre üretmesi gösterildi.

Fabrika kurulduğu zaman Türkmenistan, Çin ve Hindistan’a yılda 1,2 milyon ton gübre ihraç etmeyi planlıyordu. Fakat 2018 Ocak-Eylül aralığlında fabrika beklentinin çok altında, 24.2 bin ton gübre üretti. Fabrikanın Türkmenistan`ın beklentisinin yüzde ikisini karşılaması iki ülke arasındaki ilişkilere de yansıdı.

Belarus’ta geçen hafta Pazar günü yapılan seçimlerin ardından protestolar devam ediyor. Devlet Başkanı Aleksender Lukaşenko karşıtı binlerce kişi dün Başkent Minsk’te bugün bir araya geldi. Lukaşenko da kentin başka bir noktasında toplanan destekçilerine bir konuşma yaparak, seçimin yenilenme çağrılarını reddetti.

www.yenicag.info

640