Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov Azerbaycan`a gelecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, telekonferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin güncel konularının ele alındığı toplantıda, Türkmen Lideri’nin 21-23 Ekim tarihlerinde Japonya’yı ve 25 Ekim tarihinde ise Azerbaycan’ı ziyaret edeceği açıklandı.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 21-23 Ekim tarihlerinde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Japonya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştireceğini kaydetti. Türkmen Lider, bu ziyareti kapsamında Japon İmparatoru’nun tahta çıkması nedeniyle düzenlenecek törene katılacak. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bu ziyareti kapsamında bir dizi ikili görüşmeler yapılacak ve yeni anlaşmaların imzalanması beklenmektedir.

Ayrıca, Türkmen Lideri’nin 25 Ekim tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak 18.Bağlantısızlar Hareketi Liderler zirvesine katılacağı kaydedildi.

Türkmenistan’ın dış politikasının kilit alanlarından birisi yetkili uluslararası kuruluşlar içinde farklı ortaklıkların geliştirilmesidir. Bu bağlamda, bugün dünya ülkelerini askeri-politik bloklara katılmama ilkeleri ve evrensel güvenlik ve refahın sağlanması için çabaların pekiştirilmesi ilkeleri ile birleştiren Bağlantısızlar Hareketi’dir.

 

www.yenicag.info

1.5 K