Türkmenistan`da öğretmenlere yeşil kalem ve defter kullanma zorunluluğu getirildi

Türkmenistan’da ilginç düzenlemelere her gün bir yenisi ekleniyor. Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov yönetimindeki ülkede bu sefer, öğretmenlerin kullanacağı defter ve kalemlere dair bir düzenleme yapıldı.

Düzenlemeye göre öğretmenlerin 5 adet Türkmen halısı desenlerine sahip yeşil kalem ve bir adet yine Türkmen halısı desenlerine sahip yeşil defter alması ve bunları kullanması zorunlu hale getirildi. Türkmen kaynaklara göre bu yeşil kalemlerin pahalı olması sebebiyle birçoğu Türkiye’den getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedovv, devlet televizyonunda yayınlanma bir parlamento toplantısında da milletvekilleri ve diğer resmi yetkililerin yeşil kalem ve defter kullandıkları görülmüştü. Ayrıca yeşil kalemler farklılık göstererek sahiplerinin statüsünü de gösteriyordu. Örneğin meclis başkanı Gülşah Mammedova’nın kaleminin diğer milletvekillerinden daha kalın olduğu göze çarpıyor.

Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov’un devlet televizyonundan yayınlanan tüm toplantılarında yetkililerin not tuttukları görülüyor. Mecliste olduğu gibi okullarda da artık hem defter kalem kullanımında hem de kılık kıyafet uygulamalarında sıkı düzenlemelerin olacağı Türkmen kaynaklar tarafından aktarıldı.

www.yenicag.info

876