Ünlü sanatçı Etnospor Kültür Festivali konserinde orkestra yönetti  

Başkanlığını Bilal Erdoğan’ın yaptığı Dünya Etnospor Konfederasyonu’nca bu yıl ikincisi düzenlenen Etnospor festivalinde TRT Türk Dünyası müzik topluluğu kapsamlı bir konsere imza attı.

Şefliğini Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu genel sanat yönetmeni ünlü tarzen Abdullah Kurbani’nin yaptığı konserde kardeş toplulukların halk musikisi örnekleri seslendirildi. Küçüklü-büyüklü seyircilerin yakın ilgi gösterdiği konserin bitiminde Yeniçağ’a konuşan sanat yönetmeni Abdullah Kurbani şunları söyledi :

“Geçen sene de aynı etkinlikte bizim orkestramız yüksek performans sergilemişti. Uluslarlarası çaptaki bu organizasyonu her sene daha ileri noktalara taşımasından dolayı Başkanlığını Sayın Bilal Erdoğan’ın yaptığı Dünya Etnospor Konfederasyonunu kutluyor ve şükranlarımı sunuyorum. Kardeş topluluklar ve kavimler bu tür kültürel faailiyetlerle daha fazla kaynayıp karışacaklar, kendilerini bir birlerine daha yakın hissedecekler”.

1987 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çeşitli kademelerinde Türk kültürünün gelişmesine katkıda bulunan ünlü sanatçı Abdullah Kurbani, 1970’li yılların başlarında Bakü’de Asaf Zeynallı Yüksek Müzik okulunun tar sınıfından başarıyla mezun oldu. Ünlü şarkıcı İslam Rzayev’in orkestrasında sanat yönetmenliği Kurbani, Azerbaycan’ı 1982 yılında terk etmesine rağmen Bakü’yle ilişkilerini hiç koparmadı. Sanatçı Türkiye’de profesyonel müziğin toplumda daha fazla kendine yer bulması için otuz seneden beri emek vermektedir.

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

1.3 K