Uzmandan Azerbaycan ve Gürcistan’a uyarı

Gürcü uzman, siyaset bilimci Gela Vasadze, Gürcistan’da yaşanan kötü olaylar zincirini Yeni Çağ Haber‘e değerlendirdi.

Uzman, Gürcistan’da gerçekleştirilen özel operasyon sonucu aralarında Ahmet Çatayev’in de bulunduğu 3 DAEŞ’li teröristin öldürülmesi, daha sonra Batum’da bulunan otelde yangın çıkması ve 11 kişinin hayatını kaybetmesi, son olarak da Kabuleti kentinde düzenlenen operasyon ve sıradan bir evde çok sayıda silahın bulunmasını bölgedeki genel askeri siyasal gerilimle ilişkillendirdi:

Gela Vasadze

“Bence bu olayların Bakü-Tiflis-Kars demiryol hattının kullanıma açılmasıyla bir ilgisi var. Büyük bir olasılıkla bu, bölgedeki, hatta tüm dünyadaki genel durumla alakalı. Bugün Güney Kafkasya Rusya, ABD, Avrupa Birliği, Çin gibi güç merkezlerinin dikkat merceğinde. Bu bölge hem de “Büyük Oyun”da önemli bir etki gücüne sahip. Doğal olarak amaçlar aynı değil, tarafların hepsinin bölgeye dair kendi planı var. Geleneksel olarak Rusya sürece daha etkin biçimde katılıyor. Amerikanları askeri amaçlar, Çinlileri altyapı projeleri, Avrupalılarıysa insani projeler ilgilendiriyor, tabii “Doğu Ortaklığı” bünyesinde… Tüm bunlar bölgedeki durumu etkiliyor.”

Vasadze’ye göre, Gürcistan özel haraket güçlerinin en kısa sürede olayları bir açıklığa kavuşturarak toplumu panik halinden kurtarması gerekiyor:

“Şimdi genel bakış açısından daha özel yaklaşıma geçelim. Ülkelerimizde yaşananları, özellikle de Gürcistan’daki kötü olaylar zincirini hem tesadüfen yaşanmış, hem de planlanmış süreç olarak değerlendirebiliriz. Aslında neler oluyor? Bu soruyг bizim özel haraket güçlerimiz cevaplamalı. Yönetimlerimiz çok dikkatli olmak zorunda. Biz aşırı karmaşık bir dönem yaşıyoruz. Olaylar çok dinamik ilerliyor. Şu durumda her an bir propagandayla karşı karşıya gelebiliriz. Bu yönden değerlendirirsek toplumun sorumluluğu çok büyük…”

Kafkas Ömerov

www.yenicag.info

1.6 K