Wagner Tovuz'a mı geliyor? - Büyükelçinin açıklamalarının şifresi çözülüyor

Rusya destekli Wagner paralı askerlerinin Belarus’ta ortaya çıkması sonrasında 30’dan fazla Rus gözaltına alındı. Rusya’nın Belarus büyükelçisi gözaltına alınanların İstanbul’a uçakla kaçma planları olduğunu duyurdu.

9 Ağustos’ta Belarus’ta yapılacak seçimler öncesinde ülkeye farklı yollardan giriş yapan 30’dan fazla Rus paralı askerinin bulunarak gözaltına alınması Rusya ile Belarus arasında tansiyonun artmasına sebep oldu.

Belarus devlet televizyonu Rusların başkent Minsk’te gözaltına alındığını açıklarken Rusya’nın Belarus Büyükelçisi de TASS haber ajansına Rus paralı askerlerin uçakla İstanbul’a gitmeyi planladıklarını duyurdu.

Rusya’nın Belarus Büyükelçisi Dmitry Mezentsev, grubun Belarus’tan transit geçtiğini ve İstanbul üzerinden üçüncü bir ülkeye gitmeyi planladığını söyledi. Bu üçüncü ülkenin neresi olduğunu belirtmeyen Rus büyükelçi, grubun Belarus’un iç işlerine herhangi bir şekilde müdahalesinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Rus Büyükelçinin sözlerinde esas dikkat çeken cümle ise “Ruslar yurt dışında, kesinlikle Belarus olmayan bir yerde enerji altyapısını ve kaynaklarını korumak için görevlendirilen özel bir güvenlik şirketinin çalışanları olabilir” oldu.

Şu anda “enerji altyapısı ve kaynakları” dediğimiz zaman doğal olarak 12 Temmuz’da Ermenistan tarafının sabotajı sonucu çatışmanın çıktığı Azerbaycan’ın Tovuz bölgesinin akla geldiğini dikkate alırsak eğer, bu grubun Tovuz bölgesine gelme olasılığı da göz ardı edilmemelidir.

Çoğu uzmanlar, Ermenilerin Tovuz’u hedefe almalarının en önemli nedeni olarak mevcut enerji hatlarının olduğunu söylüyorlar. Türk ordusunun Nahçıvan’da tatbikatla birlikte bu hatları korumak için Tovuz’a, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’ne destek birliği göndereceği de belirtiliyor.

Böyle olduğu taktirde ise “Wagner, enerji hattını korumak için mi çağrıldı, yoksa Ermenilerin Azerbaycan ordusu karşısında yapamadığını yapmak için mi geliyor?” soruları yanıtsız olarak kalıyor.

Burada Azerbaycan’a ve Gürcistan’a yalnızca İstanbul üzerinden hava girişinin olduğunu da dikkatten kaçırmamalıyız. Yani büyükelçinin sözlerindeki şifreler sıcak bölge olan Tovuz’u işaret ediyor.

Rus basınında Tovuz’da savaşın patlak verdiği ilk günlerde Özgür Suriye Ordusu’nun Türkler tarafından bölgeye gönderileceği ile ilgili yalan haberlere geniş yer verildiğini göz önünde bulundurursak, Wagner’in bölgeye girme çabaları da hiç şaşırtıcı gelmemeli.

www.yenicag.info

395