YÖK'ten son dakika açıklaması! Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor mu?

YÖK’ten gelen son dakika açıklamasına göre uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise çevrim içi yapılmasına karar verildi. Salgın endişesiyle eğitimlere devam etmek istemeyen öğrenciler kayıt dondurabilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerde yüz yüze eğitimle ilgili olarak açıklama yaptı. Uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevrim içi yapılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Açıklamada, salgın endişesi veya barınma nedeniyle eğitime devam etmek istemeyen öğrencilerin, ”kayıt dondurma” hakkından yararlandırılmasının kararını da veriklerini belirtildi.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun bugünkü toplantısı sonrası alınan kararlar şöyle:

– Uygulamalı eğitim “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüzyüze yapılabilecek.

– Teorik eğitimler ise Sağlık Bakanlığı’nın görüşleri doğrultusunda mümkün olduğunca çevrim içi yapılabilecek.

– Sağlık Bakanlığı ile dönem ortasında tekrar bir değerlendirme yapılacak.

– Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrenciler kayıt dondurabilecek.

– Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olması hasebiyle rehberlik hizmetlerine ağırlık verilecek.

Dün gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilip geçilmeyeceğine ilişkin, ”Uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi görüşü YÖK’e iletilmiştir” ifadelerine yer vermişti.

www.yenicag.info

321