YTB, Türkiye’ye giden yolumuzu aydınlatır

Dünyada yüksek öğretim veren ülkelerden biri de Türkiyedir.

Dünyanın dört bir yanından Türkiyeye öğretim için gelen binlerce öğrenci var. Fakat birçok öğrencinin Türkiyede eğitim alması için yeterli imkanı olmuyor. Bunu göz önünde bulunduran Türkiye devleti bu öğrencilere geniş imkanlar yaratıyor. Bu imkanlardan biri de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı`dır.(YTB)

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yurtdışında yaşayan Türkler, soydaş ve akraba toplulukları ile Türkiyede öğrenim gören uluslararası burslu öğrencilere yönelik çalışmaları koordine etme, bu alanlarda verilen hizmetleri ve yapılan faaliyetleri geliştirme görevini yerine getiren kuruluştur.

Yurtdışında yaşayan Türk ve soydaşların sorunlarına çözüm üretmek, akraba topluluklarda olan sosyo-kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla 6 Nisan 2010 yılında kurulmuştur.
YTB`nin bu anadek istatiki şöyledir: 207 üniversite, 40 091 öğretim programı, 15 472 Türkiye burslu öğrencisi, 150 000 Türkiye mezunu.

Abdullah Eren`in başkanlık yaptığı YTB`nin burs verdiği ülkelerden biri de Azerbaycandır. Her yıl Azerbaycan`dan birçok genç burslu bir şekilde Türkiye`de eğitim alıyor.
2023-2024 yılı için YTB artık başvuruları açmıştır. YTB`ye başvuran Azerbaycanlı öğrencilerden biri de benim.
YTB’nin Türkiye’ye giden yolumuzu aydınlatacağına və benim de burstan yararlanabileceğime inanıyorum.

Nergiz Memmedli

www.yenicag.info

300